Domy drewniane – rozwiązanie sezonowe czy całoroczne?

Wśród Polaków wciąż bardzo powszechne jest przekonanie, że dom powinien być wykonany z cegły – drewno kojarzy nam się przede wszystkim z domkami letniskowymi. Czy słusznie? W końcu to właśnie drewno jest materiałem od zawsze obecnym w sztuce budowlanej. Czy w połączeniu z nowoczesnymi technologiami może być ono wykorzystane do budowy pełnoprawnego, całorocznego domu?

Domy drewniane – fakty i mity

Na początku lat 90-tych do Polski zawitała moda na tzw. domy kanadyjskie, czy konstrukcje szkieletowe wykonane z drewna. Drewno w tamtym okresie było bardzo tanie, a czas potrzebny na ukończenie prac budowlanych dużo krótszy, niż w przypadku domów drewnianych – nic dziwnego zatem, że na polski działkach pojawiło się bardzo dużo „kanadyjczyków”.

Niestety, ten bum na domy drewniane miał również swoje ciemne strony – mówi przedstawiciel firmy Apis Przede wszystkim znikoma była wówczas wiedza polskich wykonawców na temat budowania domów drewnianych. Dodatkowo polskie tartaki nie posiadały w swojej ofercie materiałów przeznaczonych pod tego typu konstrukcje.

Nie trzeba było długo czekać, aż rozniósł się mit, iż domy drewniane są kiepskiej jakości i uciążliwe w eksploatacji. Dopiero w dzisiejszych czasach, wraz ze wzrostem świadomości na temat ekologii, uwaga polskich klientów coraz częściej zwraca się w kierunku domów drewnianych, które – jeśli wykonane są prawidłowo i z dobrej jakości materiałów – pod wieloma względami przewyższają tradycyjne domy z cegły.

Właściwości drewna

Ze względu na swoje liczne walory drewno jest doskonałym surowcem do budowy domu – niezależnie od tego, czy chcemy postawić obiekt całoroczny, czy może letniskowy. Najważniejsze z nich to:

  • Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne
  • Wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Prawidłowo przygotowane, wysokiej jakości drewno jest w stanie przez długie lata opierać się wpływowi pogody – zmiennymi temperaturom oraz intensywnym opadom
  • Doskonałe parametry izolacyjne – ta kwestia ma szczególne znaczenie w dobie rosnących cen paliw oraz coraz większej świadomości na temat ochrony środowiska. Drewniane ściany dużo lepiej niż cegła są w stanie utrzymać temperaturę wewnątrz pomieszczeń, co oznacza, że do ich ogrzania lub chłodzenia potrzeba mniej energii
  • Pozytywny wpływ na zdrowie lokatorów – drewno zawiera w sobie żywice i soki, które stwarzają w domy specyficzny, korzystny dla zdrowia mikroklimat. Ich dobroczynny wpływ na kondycję mieszkańców domu stwierdzono przeprowadzając badania w Skandynawii, gdzie budownictwo drewniane ma dużo dłuższą tradycję – osoby mieszkające w domach tego typu statystycznie żyją dłużej, niż osoby mieszkające w domach murowanych

Nieprzecenioną zaletą domów drewnianych jest również ich przyjemna dla oka estetyka (warto pamiętać, że nie ma żadnych problemów ze zmianą wyglądu domu, jeśli nie odpowiada nam widok drewnianych ścian), a także fakt, że budowę takiego domu można zamknąć w zaledwie kilka tygodni.