Do jakich prac wybrać drabinę, a do jakich rusztowanie?

Malowanie ścian i sufitów, naprawa i montaż instalacji elektrycznej, prace ciesielskie – wszystkie te czynności wykonywane są zazwyczaj na pewnej wysokości, co stwarza konieczność zastosowania odpowiednich rozwiązań zapewniających dostęp do takich miejsc pracy. Dwoma najpopularniejszymi są drabiny i rusztowania. Jakie są ich zalety i na które się zdecydować? Drabina czy rusztowanie – oto jest pytanie.

RUSZTOWANIA MODUŁOWE

Drabiny – popularne i uniwersalne

Gdy myślimy o pracach na wysokości, w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy drabiny. I nic dziwnego, gdyż to bardzo uniwersalne konstrukcje, które pozwalają na osiągnięcie dużych wysokości przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Obecnie najczęściej spotykane są drabinRUSZTOWANIA MODUŁOWEy aluminiowe, ale nadal w użyciu są modele stalowe oraz drewniane. Nowoczesnym rozwiązaniem są zaś drabiny z włókna szklanego, które są bardzo lekkie i eliminują ryzyko porażenia prądem podczas wykonywania prac instalatorskich i elektrycznych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drabiny? Przede wszystkim na to, do jakich prac będzie głównie wykorzystywana. Pozwoli to określić jej rodzaj – do najczęściej spotykanych zaliczyć można modele przystawne, wolnostojące i wielofunkcyjne – a także wysokość. Należy upewnić się, czy drabina jest porządnie wykonana oraz posiada certyfikaty bezpieczeństwa, a także czy ma dodatkowe zabezpieczenia, na przykład w postaci antypoślizgowych stopni czy chroniących podłoże stopek. Warto także zwrócić uwagę na przydatne funkcje, takie jak dodatkowa półka na narzędzia czy uchwyty na wiadro.

Planując prace z wykorzystaniem drabin, należy pamiętać o kilku ograniczeniach nałożonych przez polskie prawo. Roboty ciesielskie z wykorzystaniem drabin można wykonywać tylko do wysokości 3 metrów, a roboty malarskie z drabin rozstawnych – do wysokości 4 metrów. Z kolei podczas wykonywania prac murarskich i tynkarskich nie można używać drabin przystawnych. Na ogół zakłada się, że drabiny powinny być wykorzystywane do pracy na budowie tylko wtedy, gdy nie ma możliwości zastosowania innych, bezpieczniejszych rozwiązań.

Rusztowania – wygodne i wielofunkcyjne

Jednym z takich bezpieczniejszych rozwiązań są rusztowania. Nie są tak proste w użytkowaniu jak drabiny, bo trzeba je najpierw złożyć. Oferują jednak wyższy poziom bezpieczeństwa – są stabilniejsze i posiadają zabezpieczenia przed upadkiem – oraz komfort pracy: na platformie roboczej rusztowania stoi się znacznie wygodniej niż na szczeblach drabiny. Najpopularniejszym rozwiązaniem są rusztowania aluminiowe, ale spotyka się również konstrukcje stalowe oraz z włókna szklanego. Co ciekawe, rusztowania służą nie tylko do prowadzenia prac na wysokości – mogą także pełnić funkcję ochronną przed upadkiem ludzi, sprzętu i materiałów budowlanych.

Innym czynnikiem, który zniechęca do wyboru rusztowania względem drabin, jest ich wyższa cena. Nie trzeba jednak kupować rusztowania, bo można skorzystać z usługi jego wynajmu. Jednym z przedsiębiorstw, które zapewniają taką możliwość, jest firma VERENT z Warszawy. Jej oferta obejmuje rusztowania aluminiowe wąskie i szerokie do 12 metrów wysokości roboczej, a także rusztowania modułowe. Z jej usług mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy remontowe oraz budowlane.

śr. ocena 0 / głosów 0