Do czego służą obróbki blacharskie?

Budowa lub remont dachu wiążą się z koniecznością wykonania obróbek blacharskich. Są one równie ważne, jak prawidłowe wykonanie więźby dachowej, izolacji termicznej oraz wybór i ułożenie pokrycia dachowego. Dzięki obróbkom blacharskim dach zyskuje zarówno estetyczny wygląd, jak i może bezproblemowo spełniać swojej zadanie. Wyróżniamy kilka typów obróbek blacharskich, które warto poznać.

Czym są obróbki blacharskie i jaką funkcję pełnią?

Prawidłowo wykonany dach chroni wnętrze budynku zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak i dość kosztownymi stratami ciepła. Obróbki blacharskie wykonuje się przede wszystkim w celu zapewnienia szczelności pokrycia dachowego i wyeliminowania ewentualnych przecieków, które mogą pojawiać się w dość problematycznych miejscach np. wokół komina i pod rynnami. Służą one także poprawie estetyki dachu oraz całego budynku, który dzięki obróbkom blacharskim staje się nie tylko bezpiecznym i komfortowym miejscem do zamieszkania, ale także ozdobą otoczenia.

Wyróżniamy wiele typów obróbek blacharskich. Należą do nich zarówno odpowiednio dobrane pod względem kolorystyki, wykonane z blachy płaskiej elementy uszczelniające pokrycie dachowe, które montuje się wokół komina, w pasie nadrynnowym i podrynnowym oraz na styku elementów wykonanych z różnych materiałów, jak i dodatkowe elementy wykończeniowe, do których zaliczamy np. parapety oraz listwy wykończeniowe – wyjaśnia ekspert z firmy Railing Plus z Zielonki.

Jakie są podstawowe typy obróbek blacharskich?

Obróbki blacharskie obejmują zarówno samą powierzchnię dachu, jak i inne elementy budynku. Zaliczamy do nich m.in.:

  • umożliwiający prawidłowe spływanie wody do rynien pas nadrynnowy,
  • służący ochronie deski czołowej pas podrynnowy,
  • chroniącą przed zerwaniem dachu w wyniku silnego wiatru wiatrownicę,
  • uszczelniający połączenia połaci dachowej kosz dachowy,
  • obrobi przyścienne,
  • obróbki komina,
  • parapety zewnętrzne, które chronią przed zawilgoceniem ścian.

Wszystkie obróbki blacharskie muszą zostać wykonanie z należytą starannością, bo spełniają one wyjątkowo ważną funkcję. Warto korzystać nie tylko z pomocy montujących dach dekarzy, ale także sklepów, które oferują możliwość wykonania obróbek blacharskich z materiałów własnych lub wybranych przez klienta na specjalne zamówienie. Wybierając wykonawcę obróbek dekarskich, trzeba zawsze pamiętać o tym, że ich precyzyjne dopasowanie oraz trwałość wpływają nie tylko na estetykę budynku, ale przede wszystkim decydują o jego szczelności.

śr. ocena 0 / głosów 0