Do czego służą kostki EPDM?

Tak zwane bezpieczne nawierzchnie znajdują w ostatnim czasie doprawdy szerokie zastosowanie. Bez problemu dostrzeżemy je na mnogich obiektach sportowych i rekreacyjnych, takich jak siłownie, boiska i place zabaw dla najmłodszych. Posiadające wiele cenionych zalet tworzywo EPDM stało się inspiracją naszego artykułu, w którym głównie zajmować będziemy się gumowym substytutem tradycyjnej kostki brukowej oraz praktycznymi przykładami jego wykorzystania.

Syntetyczne materiały, w tym granulat EPDM, o którym wspominaliśmy chwilę temu, służą do tworzenia znakomitej jakości podłóż, cechujących się wysokim współczynnikiem wytrzymałości, nieprzeciętną amortyzacją, a także jakże ważnymi właściwościami antypoślizgowymi. Owe prefabrykowane płyty, czy kostki, występujące w licznych wariantach znajdują się obecnie w ofercie krajowych producentów, którzy zaopatrują w nie przeróżnych klientów na terenie całej Polski. Jako dobry przykład można podać tutaj firmę MTJ-GROUP, prowadzącą własny sklep internetowy, znajdujący się na stronie nawierzchnie24.pl.

Czym zastąpić tradycyjną kostkę brukową?

Klasyczna już kostka brukowa należy do wyjątkowo eleganckich rodzajów nawierzchni – z dużym powodzeniem stosuje się ją do wykładania przestrzeni okalających domy, hotele oraz budynki użyteczności publicznej, nie wspominając już o ogrodach, deptakach czy całych parkach. Nie trzeba jednak nikomu uświadamiać, że jest to materiał wyjątkowo twardy, niebezpieczny w razie jakiegokolwiek upadku, lecz mimo to stosowany nawet tam, gdzie spokojnie mógłby zostać zastąpiony innym rozwiązaniem.

Na szczęście, kostka syntetyczna, bardzo atrakcyjna wizualnie – gdyż dostępna w wielu wyjątkowych kolorach – to produkt, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Precyzyjnie wykonane elementy dopasowuje się do siebie podobnie jak ma to miejsce z jej – jak można powiedzieć – poprzedniczką, tworząc mniejsze lub większe powierzchnie: jednolite bądź barwnie zróżnicowane.

Szerokie zastosowanie kostki EPDM

Jak się okazuje, nawierzchnia EPDM, to bez wątpienia najlepszy wybór we wszystkich miejscach, gdzie na co dzień przebywają dzieci oraz osoby w podeszłym juz wieku. Oprócz wymienionych już boisk i placów zabaw, syntetycznego pokrycia używa się w domach spokojnej starości, szpitalach, jak również w żłobkach oraz przedszkolach. Co ważne, owa kostka sprawdza się wprost znakomicie w lokalizacjach narażonych na kontakt z wodą – krytych lub zewnętrznych basenach, a także rzecz jasna w każdym obiekcie znajdującym się na otwartej przestrzeni. Jej wysokie właściwości antypoślizgowe, sprawiają, że bez żadnej przesady można ją nazywać nawierzchnia bezpieczną.

Barwna przestrzeń publiczna

Idąc dalej, wygląda na to, że także osoby zarządzające przestrzenią publiczną i wszelkiego rodzaju urbaniści zaczynają doceniać rozwiązanie, jakie dla Was opisujemy. Biorąc pod uwagę niebanalne właściwości, na które do tej pory się powoływaliśmy, niezmiernie cieszy, że gumowe kostki brukowe pojawiają się strefach relaksu, spacerowych alejkach, czy innych ogólnodostępnych punktach, znajdujących się nawet w ścisłych centrach poszczególnych miast. Kolory, o jakich zdążyliśmy już co nieco napisać zabijają nudę, jaka do tej pory wprost biła z owych miejsc, zastępując ją wesołością pięknie nasyconych odcieni.

Wybitne cechy opisywanego rozwiązania

Pomału kończąc już artykuł, wypada wspomnieć jeszcze o kilku ważnych dla końcowych użytkowników cechach, wyróżniających granulat EPDM na tle pozostałych, stosowanych powszechnie nawierzchni. Niepodatność na niskie i wysokie temperatury to bez wątpienia spory atut, uzupełniany jeszcze przez odporność na szkodliwe promieniowanie UV. Łatwość utrzymania to także spora zaleta, która sprowadza się między innymi do świetnego wręcz odprowadzania wody, zapobiegającego tworzeniu się nieporządanych przecież kałuż. Natomiast szeroka dostępność, coraz niższa cena i naprawdę nieskomplikowany sposób transportu gumowej kostki brukowej to argumenty, jakie z pewnością zadowolą każdego potencjalnego inwestora.

śr. ocena 0 / głosów 0