Czym jest blachodachówka z posypką?

Blchodachówka to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Cieszy się uznaniem wśród inwestorów poszukującej tańszej alternatywy dla dachówki ceramicznej i dobrego kompromisu pomiędzy jakością a ceną. Blachodachówka nie jest jednak pozbawiona wad, dlatego producenci materiałów budowlanych wprowadzili na rynek jej udoskonaloną wersję, a mianowicie blachodachówkę z posypką. Czym się ona charakteryzuje?

Specyfika blachodachówki z posypką

Swoją popularność blachodachówki zawdzięczają dobremu stosunkowi jakości do ceny. Pokrycia dachowe z blachy są o wiele tańsze od dachówek ceramicznych, a do tego lżejsze, dzięki czemu mają więcej zastosowań. Dobrze się prezentują i są wytrzymałe, jednak mają też pewne wady. Do ich mankamentów należą parametry izolacyjne – dachówki ceramiczne słabo wygłuszają hałas, szczególnie jeśli chodzi o dźwięki kropli deszczu spadających na dach. Blacha szybko się również nagrzewa, co powoduje wzrost temperatury we wnętrzach w słoneczne dni. Te problemy dają się we znaki zwłaszcza mieszkańcom poddaszy użytkowych. Alternatywą dla tradycyjnej blachodachówki jest dachówka z posypką o znacznie lepszych parametrach technicznych.

Posypka mineralna to dodatkowa warstwa, którą pokrywa się standardowe blachodachówki. – Tłumaczy pracownik Hurtowni Dachowych Ambit. – W tym celu wykorzystuje się specjalne mieszanki kamienne, a niektórzy producenci oferują również posypki wulkaniczne.

Tak wykończone powierzchnie są cięższe, ale też bardziej trwałe i odporne na różnego rodzaju szkodliwe czynniki.

Dlaczego warto zdecydować się na blachodachówkę z posypką?

Dzięki dodatkowej warstwie mineralnej, blachodachówki z posypką mają wiele zalet. Do ich atutów należy:

  • Wysoka wytrzymałość – posypka podnosi odporność blachodachówki na korozję, oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także uszkodzeń mechanicznych;
  • Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania – stosunkowo lekkie blachodachówki z posypką wyróżnia łatwy montaż. Są one często dostępne w ramach rozwiązań systemowych, np. w zestawie z obróbkami blacharskimi i akcesoriami dachowymi. Posypka zapobiega również zsuwaniu się śniegu z krawędzi dachu.
  • Dobra izolacyjność – posypka poprawia parametry blachodachówki w zakresie izolacyjności akustycznej i pozwala na skuteczne tłumienie hałasów wywołanych opadami deszczu. Zapobiega również nadmiernemu nagrzewaniu się połaci dachu.
  • Wyjątkowa estetyka – warstwa mineralna podnosi estetykę blachodachówek, które dzięki temu do złudzenia przypominają klasyczne dachówki czy gonty. Pokrycia blaszane z posypką dostępne są przy tym w wielu wersjach kolorystycznych.
  • Szerokie zastosowanie – lekkość pokrycia i jego uniwersalny charakter pozwalają na stosowanie blachodachówki z posypką również na starych dachach i małych obiektach, w tym np. na domkach drewnianych.

Tak liczne zalety blachodachówki z posypką czynią ten materiał godnym konkurentem tradycyjnej dachówki ceramicznej.

śr. ocena 5 / głosów 5