Do czego służą przepustnice wentylacyjne?

Przepustnice wentylacyjne znajdują zastosowanie głównie w dużych obiektach, w biurowcach, halach produkcyjnych, magazynach, laboratoriach, obiektach przemysłowych itp. W domach mieszkalnych stosuje się raczej klapy zwrotne. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dom posiada instalację opartą na centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (rekuperator) – warto wtedy zastosować przepustnice dla pewności, że powietrze zostanie równomiernie rozprowadzone.

przepustnice wentylacyjne

Przepustnice służą głównie do regulacji przepływu powietrza w instalacji wentylacyjnej. Teoretycznie równomierność przepływu można regulować stosując odpowiednie przekroje przewodów wentylacyjnych. Zawsze warto jednak zamontować przepustnice, gdyż daje to dodatkową możliwość regulacji już po etapie budowy. Często dopiero wtedy okazuje się bowiem, jakie są rzeczywiste potrzeby danego pomieszczenia (ilość osób w nim przebywających, sprzęt, maszyny emitujące ciepło) na ilość świeżego powietrza. Przepustnice mogą służyć także do odcięcia napływu powietrza z zewnątrz. Wydaje się, że takie ich zastosowanie mija się z celem. A jednak często zdarza się, że w dużych obiektach, takich jak np. hale magazynowe, w których montuje się przeważnie wentylację grawitacyjną i gdzie zimą straty ciepła są bardzo duże, odcięcie napływu zimnego powietrza z zewnątrz jest bardzo częstym rozwiązaniem. Nie znaczy to jednak, że dopływ świeżego powietrza jest zahamowany w zupełności. Budowa przepustnic nie pozwala na takie zjawisko. Nie ma bowiem przepustnic szczelnych w 100%. I jest to zabieg celowy.

Wybór przepustnicy powietrza

Za dobór przepustnic odpowiada projektant instalacji wentylacyjnej. To on znając średnice kanałów, przeznaczenie obiektu oraz wszystkie niezbędne parametry, ustala i dobiera odpowiednie wielkości przepustnic i sposób sterowania nimi – objaśnia specjalista z Hurtowni wentylacji i klimatyzacji HTS.

Nie tylko wielkości, ale także kształt oraz materiały, z których mają zostać wykonane. Musi też zdecydować, czy przepustnice mają być jedno- czy wielopłaszczyznowe. Ich dobór zależy od wielu czynników i warto zdać się na doświadczenie profesjonalnego projektanta. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekonomiczny – przepustnice wielopłaszczyznowe będą droższe od jednopłaszczyznowych, ale mają nad nimi przewagę jeśli chodzi o równomierne rozprowadzanie powietrza.

Sposoby sterowania przepustnicami wentylacyjnymi

Sterowanie przepustnicami wentylacyjnymi może odbywać się na dwa sposoby: ręcznie i automatycznie, poprzez zastosowanie siłowników do przepustnic. Automatyka wskazana jest na dużych obiektach, tam gdzie punktów regulacyjnych jest bardzo dużo i gdzie instalacje są mocno rozgałęzione. Również tam, gdzie zastosowano sufity zamknięte. W takich przypadkach instalacja wentylacyjna podłączona jest do tzw. automatyki BMS (Building Management System), która ma za zadanie integrację wszystkich występujących w obiekcie instalacji.

Gdy na dużych obiektach takie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych, zupełnie nieopłacalne staje się w małych budynkach. Oczywiście można sobie zainstalować taką automatykę, ale mocno podwyższy ona koszt całej instalacji. W niewielkich obiektach stosuje się raczej sterowanie ręczne, a na pewno jest ono najbardziej korzystne i wygodne, kiedy w budynku mamy do czynienia z sufitami podwieszanymi. Dojście do przepustnicy nie wymaga wtedy zbyt wiele wysiłku.

Materiały, z jakich wykonuje się przepustnice

Przepustnice wentylacyjne standardowo są wykonywane z trzech rodzajów materiałów: blachy ocynkowanej, blachy kwasoodpornej oraz z tworzywa sztucznego. Najczęściej stosowana jest blacha ocynkowana, która wystarcza na potrzeby biur, hal czy fabryk. Blachę kwasoodporną stosuje się wszędzie tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone przez związki chemiczne (przemysł farmaceutyczny, laboratoria). Przepustnice z tworzywa sztucznego montuje się w obiektach o zwiększonej wilgotności powietrza tj. oczyszczalnie ścieków.