Co to są systemy fasadowe?

Jednym z kierunków, w którym zmierza współczesna technologia budowlana, jest zwiększenie wydajności energetycznej budynków. Zużycie energii potrzebne do ogrzania danego obiektu jest istotne nie tylko ze względu na dobro środowiska naturalnego – nie bez znaczenia jest również czynnik finansowy. Jednym z rozwiązań, które sprzyja korzystnemu bilansowi energetycznemu budynku są systemy fasadowe?

systemy-fasadowe

Czym są systemy fasadowe?

Systemami fasadowymi zbiorczo nazywa się specjalne instalacje, pełniące funkcję zewnętrznych ścian budynku. Ich głównym zadaniem jest poprawa właściwości termoizolacyjnych budynku, czyli krótko mówiąc – zabezpieczenie go przed zbyt szybką utratą energii cieplnej. Budynki, w których stosuje się systemy fasadowe są w stanie przez dłuższy czas utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz przy minimalnym zużyciu energii cieplnej. Systemy fasadowe przy okazji mogą być wykorzystywane w celu poprawy estetyki obiektu. Najbardziej rzucające się w oczy systemy fasadowe wykonywane są z połączenia szkła i metalu – możemy je spotkać w nowoczesnych budynkach, takich jak biurowce, centra handlowe, hotele, budynku instytucji. Istnieją jednak również systemy fasadowe stworzone z myślą głównie o architekturze mieszkaniowej, jedno- i wielorodzinnej. Firma Gór-Stal posiada w swojej ofercie system fasadowy Carpatia, wykonywany z paneli PIR i płyt warstwowych.

Charakterystyka systemu fasadowego Carpatia

System fasadowy Carpatia przeznaczony jest do ocieplania ścian wykonanych w technologii murowanej. Jego idea wygląda następująco – do gotowej ściany budynku montowana jest podkonstrukcja stalowa, która stanowi nośnik systemu. Przy samej ścianie znajduje się warstwa termoizolacji, wykonane z paneli termPIR WS. Zewnętrzną warstwę systemu stanowi płyta warstwowa obita blachą stalową – płyta posiada ukryte łączniki, dzięki którym możliwe jest zamontowanie jej na elementach podkonstrukcji. Między dwiema warstwami systemu znajduje się pusta przestrzeń – rozwiązanie to umożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci z systemu. Dodatkową zaletą jest poprawienie izolacyjności akustycznej budynku. Wysokiej jakości blacha stalowa, stanowiąca zewnętrzną warstwę elewacji budynku podnosi ogólną estetykę obiektu budowlanego. System Carpatia oferowany jest jako kompletny produkt w formie „Zaprojektuj i Wybuduj” – w jego skład wchodzi projekt wykonawczy, podkonstrukcja, panele PIR, płyty warstwowe oraz wszelkie akcesoria niezbędne do montażu systemu.