Charakterystyka systemów kominowych typu ALUFOL

Systemy kominowe typu ALUFOL to innowacyjne rozwiązanie zabezpieczające wnętrza kominów przed niszczeniem związanym z ich eksploatacją, a także sposób na uszczelnienie przewodów wentylacyjnych. Można je zastosować w praktycznie każdego rodzaju budynkach, bez względu na kształt przewodów, i to bez konieczności wykonywania robót budowlanych. Czym jeszcze wyróżnia się ten opatentowany polski wynalazek?

Budowa

Wkład kominowy typu ALUFOL ma postać rękawa zbudowanego z czterech warstw. W samym środku znajduje się rozpierająca folia polietylenowa tworząca rękaw technologiczny. Kolejna warstwa to kwasoodporna folia aluminiowa kryta topliwą folią polipropylenową. W przewodach spalinowych dalej znajduje się warstwa tkaniny z włókna szklanego – nieobecna w przypadku wkładów wentylacyjnych, co obniża ich koszt. Warstwa zewnętrzna zaś to znów folia polietylenowa.

Właściwości

Tak zbudowany wkład kominowy jest chemicznie obojętny, gazoszczelny i wodoodporny, a przy tym świetnie przewodzi ciepło i pozwala w pełni wykorzystać przekrój komina. Gładka powierzchnia wewnętrzna umożliwia zwiększenie w nim ciągu, co przekłada się na efektywniejsze spalanie, a więc pozwala też zmniejszyć zużycie gazu – jak dowiadujemy się w Zakładzie Usług Kominiarskich Janusz Mitas w Warszawie.

Ochrona

Samo natomiast spalanie gazu ziemnego wiąże się z powstawaniem dwutlenku węgla i pary wodnej, która skrapla się we wnętrzu przewodu kominowego. Wcześniej jednak miesza się z tlenkami azotu, komin zostaje zatem zawilgocony rozcieńczonymi kwasami (azotowym i azotawym). Powoduje to dość szybkie niszczenie zaprawy i cegły. System kominowy typu ALUFOL zabezpiecza jednak ściany komina przed kontaktem ze szkodliwymi produktami spalania gazu, o temperaturze do 160 st. C.

Instalacja

Wkłady produkowane są na wymiar (maksymalna długość to 40 mb) i dostosowują się do kształtu przewodu kominowego. Wprowadza się je tam od góry w postaci zwiniętej rolki, od dołu zaś tłoczy w nie sprężone powietrze – po rozpompowaniu tworzą sztywną konstrukcję. Rozwiązanie to sprawdza się nawet w przypadku przewodów z krzywiznami czy przewężeniami, dzięki czemu uniknąć można kucia albo przemurowania, a sam montaż trwa zaledwie 1-3 godz.

Wytrzymałość

Producent udziela pięcioletniej gwarancji, jednak zarówno przeprowadzone badania, jak i doświadczenie pokazują, że trwałość systemów kominowych typu ALUFOL wynosi co najmniej 20 lat. Należy jednak pamiętać, że do czyszczenia tego rodzaju wkładu nie wolno używać stalowych strun i szczotek, dlatego do konserwacji komina zatrudnić trzeba doświadczonych ludzi, którzy znają się na swoim fachu.