Blachy cynkowo-tytanowe na dach – zalety

Dach jest niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym domu – nie tylko zabezpiecza nas przed negatywnym wpływem warunków pogodowych (chociażby opadów deszczu), ale również zatrzymuje wewnątrz pomieszczeń ciepło i w dużej mierze decyduje od estetyce elewacji. Ta ostatnia kwestia jest uzależniona przede wszystkim od zastosowanego w jego budowie pokrycia dachowego. Tych możemy wyróżnić kilka rodzajów – jednym z nich jest blacha cynkowo-tytanowa. Przyjrzyjmy się jej właściwościom i zaletom.

blacha-dach

Charakterystyka blachy cynkowo-tytanowej

Wbrew nazwie blacha cynkowo-tytanowa nie jest stopem wyłącznie cynku i tytanu – w jej skład wchodzi również precyzyjne dobrana ilość miedzi. Metal użyty do wykonania blachy musi zostać oczyszczony, aby spełniał normy PN-EN 988 i PN-EN 1179 – zgodnie z ich wymogi czystość cynku musi wynosić 99,995%. -Wykonany stop ma gęstość około 7,2 g/cm3, pod odlaniu nawija się go na rolki – wyjaśnia specjalista firmy Serwis Dach, zajmującej się sprzedażą pokryć dachowych. Najlepsze produkty oznaczane są za pomocą specjalnego symoblu Quality Zinc, przyznawanego produktom, które spełniają wymogi zaostrzonej kontroli

Zalety blachy cynkowo-stalowej

Blacha cynkowo-stalowa posiada wiele walorów, które czynią z niej znakomity materiał na pokrycie dachowej. Do najważniejszych należą:

  • Odporność na warunki atmosferyczne – blacha cynkowo-tytanowa jest naturalnie odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jest to zasługa naturalnej patyny, która wytwarza się w kontakcie z wilgocią. Patyna stanowi warstwę ochronną dachu, zabezpiecza go między innymi przed powstawaniem ognisk korozji. Dzięki patynie dachu nie trzeba dodatkowo pielęgnować i zabezpieczać innymi środkami. Jedyne zabiegi jakie powinny być na nich przeprowadzane to odnawianie, jeśli dojdzie do zarysowania blachy
  • Estetyczny wygląda – warstewka patyny nie tylko chroni blachę przed korozją, ale również nadaje jej charakterystycznego, zielonkawego odcienia. Dzięki temu powstaje wrażenie, że dach jest starszy, niż w rzeczywistości. Z tego powodu dachy z blachy cynkowo-tytanowe szczególnie dobrze sprawdzą się w obiektach stylizowanych na architekturę klasyczną oraz w renowacji starszych budynków, które powinni zachować dawną estetykę.
  • Wysoka trwałość – dachy z blachy cynkowo-tytanowej charakteryzują się długowiecznością. Gwarancja udzielana przez producentów zwykle wynosi około 40 lat, choć szacuje się, że dach z tego materiału może wytrzymać nawet trzy razy dłużej – czyli 120 lat.