Akcesoria do kabin sanitarnych

Kabiny sanitarne to systemy przestrzennej zabudowy, które służą przede wszystkim do stawiania kabin WC oraz kabin natryskowych w miejscach publicznych, jak szkoły i uczelnie, baseny i inne obiekty aktywności fizycznej, galerie handlowe, centra usługowe i inne miejsca, w których z przestrzeni sanitarnej korzysta wiele osób. To również kabiny sanitarne o specjalnych parametrach do przedszkoli. Akcesoria, które są niezbędne do ich konstrukcji, to różnego rodzaju okucia. Jakie?

Zawiasy, klamki lub gałki do otwierania i zamykania drzwi, zamki

Przyglądamy się systemowym kabinom sanitarnym polskiego producenta, firmy Sanipol z siedzibą w Międzyrzeczu. Kabiny WC i kabiny natryskowe dostępne są w kilku wariantach. To kabiny międzyścienne (mają formę ściany frontowej z drzwiami, która mocowana jest do gotowych ścian, np. murowanych) oraz kabiny narożne (zbudowane ze ściany frontowej z drzwiami i jednej ścianki bocznej lub zbudowane ze ściany frontowej z drzwiami i dwóch ścianek bocznych). Niezależnie od wariantu kabiny, zawsze potrzebne są zawiasy do drzwi – im lepszej jakości są to produkty, tym lżejsze jest otwieranie i zamykanie, oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednio utrzymywane w czystości. To samo dotyczy klamek lub gałek do otwierania drzwi i zamontowanych zamków.

Wieszaki na ubrania i nóżki podtrzymujące kabinę sanitarną

Kolejne akcesoria do kabin sanitarnych to wieszaki na ubrania. Nie są niezbędne, nie są wymagane żadnymi przepisami, ale wszyscy doskonale wiemy, że dają spory komfort. Kiedy chcemy skorzystać z toalety w miejscu publicznym, często mamy do przytrzymania, odłożenia jakiś przedmiot – torebkę, plecak, torbę zakupów, odzież wierzchnią itp. Nie zamierzamy kłaść naszych rzeczy na podłodze i tu wieszak zapewnia nam wygodę. Niektóre kabiny mocowane są częściowo do podłogi za pomocą nóżek, by cyrkulacja powietrza odbywała się górą i dołem – takie nóżki również możemy nazwać akcesoriami kabin sanitarnych.

Odpowiednie utrzymanie czystości i konserwacja

Okucia do kabin sanitarnych, w zależności od potrzeb, wykonywane są ze stali nierdzewnej, stali ocynkowanej w otulinie z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, aluminium i plastiku. Stalowe zawiasy i tzw. języki zamków należy smarować odpowiednimi środkami smarnymi zgodnie z zaleceniami producenta, sprawdzając przy tym klamki i rozety. Jeśli mamy do czynienia z profilami aluminiowymi, możemy czyścić je ogólnie dostępnymi płynami do mycia zgodnie z przepisami ich stosowania. Jeśli chodzi o akcesoria kabin sanitarnych ze stali nierdzewnej, przy ich utrzymywaniu w czystości zwracamy szczególną uwagę na kilka kwestii. Stal nierdzewna nie powinna mieć kontaktu ze stalą węglową, więc jeśli dokonujemy napraw, regulacji itp., używamy narzędzi przeznaczonych do stali nierdzewnej – nie innych. Analogicznie jest z używaniem szczoteczek do czyszczenia i z czyszczeniem pneumatycznym, strumieniowo-ściernym. Przy czyszczeniu ręcznym używamy wyłącznie szczoteczek ze stali nierdzewnej lub neutralnej włókniny, a przy czyszczeniu pneumatycznym nie używamy kulek, które wcześniej wykorzystywane były do czyszczenia stali węglowej. Na koniec warto wspomnieć, że warto sięgnąć też po profesjonalne kosmetyki do stali nierdzewnej.

śr. ocena 5 / głosów 3