W co powinna być zaopatrzona każda sala chorych?

Sala chorych w szpitalu to miejsce szczególne. Każdy element jej wyposażenia powinien sprzyjać bezpieczeństwu, zdrowieniu i komfortowi pacjenta. Co musi, a co powinno znaleźć się w sali chorych, aby hospitalizowani szybciej stawali na nogi, a pobyt w szpitalu stał się nieco przyjemniejszy? Oto elementy wyposażenia sali chorych i aparatura, jaka powinna się tam znaleźć.

sala-chorych

Obowiązkowe umeblowanie sali chorych w szpitalu

To, co musi znaleźć się na sali chorych, określa rozporządzenie ministra zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym elementem wyposażenia pomieszczeń dla hospitalizowanych osób jest łóżko.

Pacjent spędza większość czasu na łóżku – potwierdza specjalista z firmy INMED-Karczewscy. – Dlatego to ono stanowi centrum, wokół którego nadbudowuje się pozostałe niezbędne wyposażenie. Łóżko jak żaden inny szpitalny mebel może ułatwić albo utrudnić powrót do zdrowia. Nieodzowne elementy łóżka stanowią: materac, pościel i bielizna pościelowa. Dotyczy to, oczywiście, standardowych łóżek. Te rehabilitacyjne albo przeciwodleżynowe są nieco inne.

Oprócz  łóżka w sali chorych powinny się znaleźć: szafka przyłóżkowa, stołek, krzesło i parawan. Dzięki temu pacjent ma nieco miejsca na swoje rzeczy osobiste, a także może zachować prywatność mimo przebywania z innymi ludźmi w jednym pomieszczeniu, co jest ważne szczególnie w chorobie.

Aparatura medyczna i wyposażenie dodatkowe w sali chorych

Rozmieszczenie wyżej wspomnianych mebli w salach chorych powinno umożliwiać poprawny montaż aparatury medycznej i dostęp do niej. O jakiej aparaturze mowa?

Będąc w szpitalu, można zauważyć, że nad każdym łóżkiem znajdują się m.in. gniazda gazów medycznych lub próżni, przyciski do wzywania pielęgniarki i inne drobne, choć bardzo potrzebne elementy. Obecnie są one montowane w tzw. panelach nadłóżkowych To kompaktowe rozwiązanie, które skrywa w sobie wiele elementów aparatury medycznej i dodatki uprzyjemniające pacjentowi czas.

Przyjrzyjmy się panelowi MERYclassic. W jego skład wchodzą m.in.:

  • przyłącza gazów medycznych i próżni,
  • gniazda elektryczne,
  • gniazda telefoniczne i komputerowe,
  • system przyzywania pomocy,
  • radio ze złączem USB oraz gniazdem słuchawkowym jack,
  • gniazda ekwipotencjalne.

Ponadto panel można modyfikować dzięki pozostawionym otworom, które pozwalają na podpięcie dowolnej instalacji. Dobrze wyposażone panele nadłóżkowe umożliwiające nie tylko terapię, ale też rozrywkę, są bardzo ważne dla komfortu pacjenta. To z kolei ma wpływ na poprawę samopoczucia i szybszy powrót do zdrowia, a także zmniejszenie obaw wobec przebywania w szpitalu. Nowoczesne panele są nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne, niekiedy fantazyjnie kolorowe (np. MERYart), co stanowi miłe urozmaicenie szpitalnej bieli.

śr. ocena 5 / głosów 5