Na co zwracać uwagę wybierając przedszkole dla dziecka?

Decyzja o wyborze przedszkola dla dziecka nie jest łatwa ani emocjonalnie, ani praktycznie. Trudno jest rozstać się z dzieckiem na większą ilość godzin bez poczucia winy, niepokoju, czy w przedszkolu wszystko będzie w porządku. By wybrać najlepszą placówkę, warto wziąć pod uwagę opinię znajomych, pamiętając jednak o indywidualnych potrzebach dziecka i rodziny, począwszy od miejsca zamieszkania, a skończywszy na charakterze pociechy.

przedszkole

Wybór przedszkola – lokalizacja i budynek

Kierując się zasadą, że najważniejsze są indywidualne priorytety konkretnej rodziny, ustalmy, co jest dla nas najistotniejsze. Czy   ważniejszy jest program przedszkola,  które jest daleko, ale dziecko marzy np. o zajęciach z tańca u tej właśnie nauczycielki, czy istotniejsza jest bliskość placówki. Ważne, by przedszkole znajdowało się  w cichym i zielonym miejscu, by wchodzenie po dziecko  i wychodzenie było zabezpieczone za pomocą domofonu, monitoringu albo/i  obecności pracownika ochrony – radzi specjalistka z Przedszkola Promyk. Plac zabaw powinien być przestronny, a znajdujące się na nim konstrukcje odnowione i bezpieczne.  Sprawdźmy też wyposażenie wnętrza przedszkola, zabawki i pomoce naukowe. Liczy się bezpieczeństwo, estetyka i dostosowanie do potrzeb dzieci.

Wybór przedszkola – kadra

Zwróćmy uwagę, w jaki sposób pracownicy odnoszą się nie tylko do dzieci, ale i do rodziców. Czy traktują ich jak partnerów, chętnie udzielają informacji, oprowadzają po budynku. Warto zapytać, jak komunikują się z rodzicami, gdy dziecko już się zapisze  – zdarzają się placówki, w których powieszenie kartki na tablicy z informacją dla rodziców uważa się za wystarczające i takie, gdzie wysyła się mejle lub smsy. Wykształcenie kadry jest określone  przepisami, więc raczej nie jest możliwe, by dyrekcja zatrudniła  osobę niekompetentną. Zawsze możemy jednak zapytać o merytoryczne przygotowanie kadry i jej doświadczenie. Dobrze jest, by w skład zespołu wchodziły osoby  w różnym wieku, by łączyć dojrzałość i doświadczenie z wykorzystywaniem najnowszych trendów w pedagogice i edukacji.

Wybór przedszkola – oferta zajęć

W tym przypadku również kluczowe są indywidualne potrzeby rodziny. Jeśli istotną wartością jest wychowywanie w duchu religii, warto poszukać przedszkola z katechezą i piosenką religijną. Jeśli maluch ma trudności rozwojowe, wybieramy placówkę z dodatkowymi zajęciami ruchowymi czy logopedycznymi. Mały artysta dobrze się odnajdzie w miejscu z bogatą ofertą zajęć plastycznych czy tanecznych, a dziecko wrażliwe i niezależnie myślące – w przedszkolu Montessori czy placówce prowadzonej w duchu pedagogiki waldorfskiej. Jeśli dziecko jest alergikiem, kluczowe przy wyborze przedszkola będzie zapewnienie dziecku odpowiedniej diety.

śr. ocena 5 / głosów 1