Jakie akcesoria są niezbędne do wykonywania decoupage’u

Sztuka decoupage’u jest łatwiejsza, niż się z pozoru wydaje, można się też w niej rozwijać, zdobywając coraz to nowe umiejętności i poznając kolejne techniki. Między innymi dlatego właśnie naklejanie papierowych motywów na najróżniejsze przedmioty jest zajęciem tak wciągającym. Aby do niego przystąpić, należy przygotować zestaw niezbędnych materiałów i akcesoriów.

Początkujący jednak nie mają się czego bać – wiele z tych przedmiotów można znaleźć w domu albo kupić za niewielkie pieniądze. Apetyt rośnie w miarę jedzenia: im bardziej zaawansowani jesteśmy, tym więcej narzędzi staje się nam potrzebnych, aby osiągać nowe, niezwykłe efekty. Na start wystarczy jednak kilka kluczowych przedmiotów, takich jak choćby klej 3 w 1. Łączy w sobie funkcje bazy, kleju i lakieru, więc świetnie się sprawdzi, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z decoupage’em.

Baza i klej

Można też zaopatrzyć się w każdy z tych preparatów osobno. Baza – farba podkładowa gruntująca lub primer ( preparat podkładowy ) ma za zadanie zamknąć pory powierzchni drewnianej a w przypadku metalu ma za zadanie ułatwić rozprowadzanie farby i wzmocnić trwałość koloru i ułatwia przyklejanie elementów do konkretnej powierzchni. Karton możemy zagruntować farbami akrylowymi – do których jeszcze wrócimy. Na przygotowane w odpowiedni sposób podłoże naklejamy wybrane ozdoby, stosując klej wodny- akrylowy, którego luźna konsystencja łatwo się rozprowadza i zapewnia natychmiastową przyczepność.

Co się nakleja

Przy jego pomocy najczęściej nakleja się motywy z serwetek. Najlepsze są te klasyczne, trójwarstwowe. Te bardzo cienkie i gładkie albo o wyrazistej fakturze nie nadają się aż tak dobrze. Oprócz serwetek wykorzystać możemy też gotowe obrazki na papierze ryżowym dostępne w sklepach z półproduktami do decoupage, a nawet wycinanki z gazet czy wydruki komputerowe – o ile po zamoczeniu kolory na nich się nie rozmazują, a my użyjemy później nieco większej ilości lakieru.

Lakier

Lakier zabezpiecza gotowe dzieło przed zniszczeniem, pozwala też uzyskać rozmaite „efekty specjalne”. Warto wśród nich wymienić chociażby nabłyszczenie albo zmatowienie powierzchni, a także nadanie jej satynowego bądź chropowatego wykończenia. Można też stworzyć na niej siateczkę drobnych spękań dzięki zastosowaniu specjalnego lakieru pękającego, a powstałe w ten sposób szczeliny przyciemnić jeszcze innym preparatem.

Pędzle

Lakiery niekiedy występują w postaci sprayu, często jednak – podobnie jak bazy i kleje – nakłada się je, używając pędzli. Do każdej substancji warto jest mieć osobny, przy czym o ile do gruntowania nie musi być on szczególnie wyszukany, o tyle wybierając ten do klejenia, zwróćmy uwagę, by był dość gruby, płaski i miękki, a także by nie pozostawiał włosów. Pędzle przeznaczone specjalnie do decoupage’u będą dobrym zakupem, ponieważ stosunkowo łatwo wyczyścić je ciepłą wodą. Okrągłe, mniejsze pędzelki posłużą nam z kolei do cieniowania i malowania drobnych elementów.

Farby

Zarówno do zdobień, jak i nadawania innej barwy poddawanemu decoupage’owi przedmiotowi najczęściej stosuje się farby akrylowe. Szybko schną, są nietoksyczne i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, a przy tym możemy łatwo je z sobą łączyć, uzyskując całą gamę odcieni.

– Ciekawy efekt uzyskamy, nakładając farby nie pędzlem, ale np. gąbeczką – doradza przemiła pani z pracowni zdobniczej Świat Według Margo.

Narzędzia

Inne narzędzie przydatne w technice decoupage’u to oczywiście nożyczki. Warto mieć oprócz zwykłych również mniejsze, zakrzywione – do drobnych elementów. Nieoceniona przy tych ostatnich okaże się też pęseta oraz rewelacyjne nożyczki pesetowe które pozwalają na bardzo długie wycinanie bez zmęczenia palców. Papiery ścierne o różnej gramaturze stosuje się z kolei na poszczególnych etapach lakierowania. Z czasem możemy chcieć zakupić także specjalny nożyk i podkładkę zabezpieczającą albo wełnę stalową, służącą do nakładania wosku do złoceń.

Dla zaawansowanych

To nieco wyższa szkoła jazdy, wymagająca zaopatrzenia się też w klej i proszek do złoceń oraz specjalną folię, którą zabezpiecza się przed śniedzieniem szelakiem. Oprócz tych akcesoriów na kolejnych poziomach wtajemniczenia z pewnością docenimy również preparaty, których dodatek potrafi np. zmienić kolor farby lub opóźnić jej wysychanie tudzież zabezpieczyć przed szczególnie wysokimi temperaturami.