Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Źródła światła dla laryngologii
Laryngologia to dziedzina medycyny, w której konieczne jest wykorzystanie odpowiednich sprzętów. Jednym z rodzajów akcesoriów używanych przez lekarzy są źródła światła. Pozwalają one na dostrzeżenie wszelkich zmian w uchu pacjenta i wykonanie konkretnego badania w poprawny sposób. Jakie produkty tego typu można znaleźć na rynku i na czym polega ich działanie?
Latarki stosowane w laryngologii
W laryngologii wykorzystuje się różne źródła światła w zależności od przeprowadzanych badań. Jednymi z nich są latarki, które obecnie występują w wielu wariantach. Najpopularniejsze typy akcesoriów tego typu to modele:
- z żarówką,
- z oświetleniem halogenowym,
- z oświetleniem ksenonowym.
Czasami latarki laryngologiczne są dostępne również w zestawie ze specjalną sztabką ze skalą. Pozwalają one na szybkie mierzenie konkretnych parametrów wewnątrz uszu pacjentów, dlatego są wykorzystywane podczas wielu badań, głównie w protetyce.
Przeczytaj również: Czy badanie przesiewowe mukowiscydozy jest skuteczne?
Pozostałe źródła światła
W laryngologii wykorzystuje się także specjalne lampy dające światło dzienne, najczęściej w przedziale 6000-6500 K. Są one używane głównie podczas działań endoskopowych i pozwalają na podłączenie lamp nagłownych poprzez specjalne przewody światłowodowe. Wiele współczesnych produktów tego typu umożliwia także zmianę natężenia i temperatury światła, co przydaje się w trakcie konkretnych badań.
- Źródła światła łączą się z kamerami endoskopowymi, które stanowią niezbędny element podczas przeprowadzania badań. Obecnie są to bardzo wydajne i wytrzymałe produkty pracujące nawet po kilkadziesiąt tysięcy godzin, pozwalając na uzyskanie obrazu nawet w rozdzielczości Full HD
– mówi specjalista ze sklepu Techmedica oferującego profesjonalne źródła światła dla laryngologii.
Źródła światła mają za zadanie idealnie odwzorowywać kolor tkanek na obrazie z kamery, co pozwala na wykrycie ewentualnych zmian i niepokojących objawów. Takie urządzenia pracują niezwykle cicho i pozwalają na swobodne regulowanie ustawień w zależności od potrzeb lekarza. Są one używane nie tylko w laryngologii, lecz także wielu innych dziedzinach medycyny, takich jak na przykład urologia czy artroskopia.
Do podobnych źródeł światła podłącza się endoskop, a następnie wprowadza do jamy ucha. W tym miejscu jest bardzo ciemno, dlatego do uzyskania wyraźnego obrazu konieczne jest użycie odpowiedniego oświetlenia. Produkty tego typu znajdują swoje zastosowanie głównie wtedy, gdy klasyczne badanie laryngologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów i konieczne jest wykonanie endoskopii.
W przypadku niektórych badań dobrze sprawdzają się również lampy czołowe zasilane zewnętrznie, które mają wbudowaną diodę LED. Wybór konkretnego źródła światła zależy od tego, jaki charakter mają działania lekarza i jak głębokie partie ucha chce on obejrzeć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana