Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Złącza elektryczne w rozdzielnicach i panelach sterowania

Stosowane w rozdzielnicach i panelach sterowania złącza elektryczne służą do rozdziału i przesyłania energii elektrycznej, przełączania i ochrony obwodów oraz urządzeń, a także do sterowania nimi. Złącza tworzą bardzo bogatą i zróżnicowaną grupę elementów niezbędnych m.in. w branżach automatyki przemysłowej i budowy maszyn. Niewielkich rozmiarów urządzenia pozwalają na tworzenie skomplikowanych sieci elektrycznych oraz informatycznych.
Listwowe złącza elektryczne
W instalacjach nisko- i średnionapięciowych, a więc w jedno- i trójfazowych sieciach zasilających oraz w obwodach prądu stałego wykorzystuje się złącza listwowe (szynowe), montowane zatrzaskowo na szynach DIN. Wykorzystanie złączki zapewnia połączenie elektryczne przewodów, ale niektóre z nich wyposażone są w zaawansowaną elektronikę, dzięki czemu ich funkcjonalność jest zbliżona do większych podzespołów; złącza listwowe mogą też służyć do transmisji sygnałów sterujących i pomiarowych. Najprostsze złącza elektryczne zbudowane są z zacisku i obudowy, jednak obok nich występują komponenty o znacznie bardziej skomplikowanej konstrukcji, a przez to większej funkcjonalności i szerszych możliwościach wykorzystania. Poszczególne warianty różnią się między sobą m.in. wielkością, sposobem mocowania przewodów czy materiałami, z których wykonuje się ich obudowy (poliamid, mosiądz, stal nierdzewna). Niektóre złącza elektryczne mogą też być zestawiane w pakiety o zróżnicowanej obciążalności prądowej.
Tworząc ofertę złączy elektrycznych, zwracamy uwagę przede wszystkim na jakość towarów. Staramy się udostępniać naszym klientom wyłącznie wytrzymałe złączki, zapewniające najlepszą trwałość mocowania – opowiada nasz rozmówca z firmy Bufab. W naszych katalogach znajdują się elementy łatwe w montażu, zapewniające maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, a jednocześnie przystępne cenowo. Proponujemy również szeroką ofertę komponentów uzupełniających, dzięki którym można osiągnąć jeszcze większą funkcjonalność urządzeń.
Akcesoria uzupełniające do złączy elektrycznych
Uzupełnieniem złączy elektrycznych i aparatury nn w szafach sterowniczych i rozdzielnicach są rozmaite akcesoria, służące m.in. do konfiguracji połączeń między przewodami, czyli mostki wtykowe oraz do podłączania urządzeń pomiarowych (wtyki pomiarowe). Dla lepszej orientacji w układzie wykorzystuje się również oznaczenia połączeń, a więc znaczniki, etykiety i identyfikatory. Wśród niezbędnych elementów pomocniczych należy wymienić osłony i zaślepki, a także diody, bezpieczniki itd.
Omówione w powyższym tekście części i urządzenia znajdują zastosowanie przede wszystkim w szafach rozdzielczych i panelach sterowania, jednak możliwości ich wykorzystania są znacznie szersze. Złącza elektryczne należą do komponentów niezbędnych m.in. w przemyśle energetycznym, budowie maszyn i przemysłowych linii technologicznych, a także w branży budowlanej i transportowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana