Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zielone dachy – co to takiego
Dzisiaj zielone tarasy stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych i nowoczesnych bloków. Szczególnie spotkać się z nimi można w dużych miastach, gdzie o zielone miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu jest trudno. Czym w zasadzie są zielone tarasy i co warto na ich temat wiedzieć? W jaki sposób można je urządzić?
Zalety zielonych tarasów
Zielone tarasy nie są wbrew pozorom żadną nowością – koncepcja ta była dobrze znana już w czasach starożytnych. Szczególnie dużą popularnością cieszyła się w średniowieczu. Dzisiaj zielone tarasy znowu wróciły do łask. Ogrody na dachu to rozwiązanie ekologiczne i coraz popularniejsze. Ma bowiem całkiem sporo zalet. Przede wszystkim zielone tarasy prezentują się bardzo estetycznie. Są barierą dla zanieczyszczeń, produkują tlen i chłoną dwutlenek węgla. Ogrody na dachu stanowią również swego rodzaju termoizolację – zimą i latem. okazuje się więc, że zieleń na dachu wpływa na redukcję kosztów ogrzewania i klimatyzacji.Czy mają jakieś wady?
To jednak nie wszystko. Zalet zielonych dachów jest o wiele więcej. Ich obecność prowadzi do redukcji spływu wód deszczowych, co powoduje znaczne ograniczenie konieczności odprowadzania wody deszczowej do kanalizacji. Ponadto promieniowanie ultrafioletowe nie niszczy powierzchni dachu i jego elementów konstrukcyjnych, tak jak ma to miejsce zazwyczaj. Zielone dachy cechują się przy tym znaczną żywotnością. Przy okazji skutecznie tłumią hałas. W praktyce okazują się więc być rozwiązaniem niemal pozbawionym wad.Gdzie można montować zielone dachy?
Co ciekawe, zielonych tarasów nie da się zamontować na dachach o klasycznym układzie warstw. Zwykły dach składa się z pokrycia, membrany dachowej, izolacji cieplnej i paroizolacji. Budowa tarasu na takim dachu nie jest dobrym pomysłem. W takiej sytuacji wilgoć może bowiem dostać się do środka budynku, a strop ulec uszkodzeniu. Dlatego zielone tarasy tworzy się na tzw. dachach odwróconych. To dachy o odwróconej kolejności warstw. W tym przypadku termiczna izolacja znajduje się zaraz nad izolacją przeciwwilgociową. Takie ułożenie korzystnie wpływa na konstrukcję całego dachu. Ponadto hydroizolacja tarasu jest zabezpieczona przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Nadmiar wilgoci jest odprowadzany z powierzchni dachu lub po prostu odparowuje. Na takim dachu można stworzyć prawdziwą oazę zieleni. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do możliwości montażu zielonego dachu, warto zapytać o to specjalistów, takich jak na przykład firma Green Flor. Takie firmy mają w swoich kadrach doświadczonych pracowników, którzy zawsze służą dobrą radą.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana