Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie wkrętaków izolowanych
Wkrętaki to popularne narzędzie, które umożliwia wiele prac i napraw. Inaczej nazywane śrubokrętami, są w każdym domu, trudno bez nich funkcjonować. Cokolwiek się poluzuje, można naprawić za pomocą tego prostego narzędzia. Jest wiele rodzajów wkrętaków, od tych prostych po bardziej wyspecjalizowane. Jednym z rodzajów są wkrętaki izolowane – niezbędne do sprawnej pracy elektryka. Pozwalają usunąć usterkę, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo.
Wkrętaki izolowane a zwykłe – budowa
Wkrętaki zbudowane są z rękojeści i stalowego grotu zakończonego końcówką wkrętakową. Sprawność pracy za pomocą wkrętaka zależy od jakości materiałów, z jakiego jest wykonany. Najlepiej, jeśli rękojeść jest wielowarstwowa, wykonana z różnego typu tworzyw – informuje ekspert firmy Hubix.
Rodzaj połączenia rękojeści z grotem jest równie ważna, ponieważ od niego zależy, czy wkrętak nie poluzuje się w trakcie pracy, a tym samym przestanie pełnić swoją funkcję. Jest wiele rodzajów wkrętaków, muszą być dopasowane do łebka odkręcanej lub wkręcanej śruby. Wyróżnić można wkrętaki płaskie, krzyżowe, krzyżowe Philips, krzyżowe Pozidriv, Torx i sześciokąt. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy częściej występować będzie jeden lub dwa określone rodzaje śrub, ale najlepiej wyposażyć się w pełny zestaw śrubokrętów. Wkrętak należy dopasować nie tylko pod względem rodzaju, ale też rozmiaru. Świat wkrętaków izolowanych rządzi się tymi samymi prawami, wiadomo jednak, że śrubokręty nadające się do pracy elektryka muszą go zabezpieczać przed wpływem wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Wkrętaki izolowane stalowy grot mają pokryte warstwą izolatora, natomiast rękojeść jest gumowa, co niweluje ryzyko porażenia prądem lub wystąpienia łuku elektrycznego.
Gdzie znajdują zastosowanie wkrętaki izolowane?
Wkrętaki izolowane mają o tę jedną cechę więcej od zwykłych śrubokrętów, że zabezpieczają przed wpływem prądu. Porządny zestaw wkrętaków izolowanych 1000 V powinien mieć każdy elektryk, niezależnie czy pracuje z niewielkimi awariami w gospodarstwie domowym, czy wyjeżdża w teren. Ze względu jednak na to, że nie wszystkie usterki czy prace z urządzeniami pod napięciem wymagają wzywania elektryka, pracownicy innych zawodów również powinni wyposażyć się w taki sprzęt. Montaż czy demontaż gniazdek czy włączników, podłączanie oświetlenia to prace, których często podejmują się samodzielnie pracownicy budowlani w trakcie remontów. Powinni być oni tak samo zabezpieczeni przed wpływem prądu, jak profesjonalni elektrycy. Otrzymując zlecenie na remont, nie wiedzą, w jakim stanie jest instalacja. Z podobnych powodów wkrętaki izolowane powinny znaleźć miejsce w skrzynce z narzędziami każdego majsterkowicza, który zanim wezwie fachowca, woli sam usunąć usterkę. Wkrętaki izolowane znajdują zastosowanie wszędzie, są nie tylko niezwykle praktyczne i przydatne, ale i zapewniają bezpieczeństwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana