Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie piasku i żwiru
Piasek i żwir to jedne z podstawowych materiałów spotykanych w środowisku naturalnym i wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle. Swoją popularność zawdzięczają powszechnej dostępności, atrakcyjnej cenie oraz uniwersalnym właściwościom, dzięki którym surowce te mają wiele zastosowań. Czym dokładnie charakteryzują się piasek i żwir oraz w jakim celu się je wykorzystuje?
Piasek
Piasek to luźna skała osadowa o wielkości ziaren rzędu od 0,05 mm do 2 mm. Głównym składnikiem piasku jest kwarc, stanowiący istotny budulec gleby. Złoża piasku zajmują znaczne obszary Polski i występują m. in. na dnach zbiorników wodnych. Kruszywo to wydobywane jest sposobem odkrywkowym w tzw. piaskowniach. W zależności od sposobu pozyskania piasku wyróżniamy piaski siane, płukane i kopane. Ze względu na swoją ziarnistość, piasek pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika zagęszczenia, a dodatkowo cechuje go duża wytrzymałość i odporność. Wszystko to sprawia, że piasek należy do najbardziej uniwersalnych kruszyw wykorzystywanych w szeroko rozumianym przemyśle. Główny obszar zastosowania piasku to branża budowlana, gdzie przy jego użyciu wykonuje się:- Zaprawy budowlane – zaprawy murarskie cementowe, gipsowe, wapienne, gładzie, tynki i mieszanki betonowe;
- Masy budowlane – samopoziomujące, bitumiczne, kleje;
- Nasypy;
- Niwelacje gruntu;
- Prace melioracyjne.
Żwir
Żwir, podobnie jak piasek, również jest luźną skałą osadową, którą wyróżnia jednak większy rozmiar ziarna przekraczający 2 mm średnicy i mogący sięgać nawet kilka centymetrów. W skład tej skały okruchowej wchodzą różne minerały. Złoża żwiru są powszechnie dostępne, najczęściej kruszywo to wydobywane jest metodą odkrywkową ze żwirowni oraz pozyskiwane w efekcie procesu pogłębiania rzek. Jego sprzedażą zajmują się m. in. firmy oferujące sprzedaż i wywóz gruzu.Żwir znajduje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. – Mówi przedstawiciel firmy Sawo Recyling ze Zgierza, której specjalnością jest wywóz odpadów oraz sprzedaż kruszyw. – Materiał ten jest podstawowym składnikiem betonów towarowych oraz prefabrykatów betonowych, ale też wykorzystuje się go do produkcji mas bitumicznych, wylewek oraz nawierzchni dróg. Służy do wykonywania podbudów, fundamentów i nasypów.Ze względu na swoją przepuszczalność, żwir jest również wykorzystywany jako warstwa filtracyjna. Nie bez znaczenia są także jego walory estetyczne, dzięki czemu materiał ten jest coraz częściej stosowany np. w aranżacji ogrodów. Nie ulega zatem wątpliwości, iż zarówno żwir, jak i piasek, to jedne z najbardziej uniwersalnych kruszyw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana