Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie nadtlenku wodoru
Nadtlenek wodoru jest znany od blisko 200 lat. W roku 1818 wybitny francuski chemik Louise Thénard uzyskał tę substancję w swoim laboratorium. Dziś można ją znaleźć w praktycznie każdym domu, zarówno w czystej postaci, jak i jako składnik preparatów złożonych. Jakie zastosowania ma nadtlenek wodoru i w jakich formach jest dostępny na rynku? Oto garść faktów na temat nadtlenku wodoru.
Formy nadtlenku wodoru
Nadtlenek wodoru to substancja nieorganiczna złożona z dwóch cząsteczek wodoru i dwóch cząsteczek tlenu. Jej wzór chemiczny to H 2O 2 – bardzo podobny do wzoru opisującego wodę (H 2O). Od czasów Louise Thénarda sposób pozyskiwania nadtlenku wodoru bardzo się zmienił. We współczesnych procesach nie uzyskuje się tej substancji w stężeniach wyższych niż 70%. Dlaczego? O to zapytaliśmy specjalistę z firmy Hurtowniachemiczna.com.Nadtlenek wodoru stanowi reaktywną formę tlenu. W wysokich stężeniach staje się wybuchowy – im wyższe stężenie, tym większe prawdopodobieństwo eksplozji. Dlatego ze względów bezpieczeństwa nie produkuje się czystego nadtlenku wodoru, ale jego roztwory. Maksymalne osiągane stężenie to 70%, ale częściej korzysta się z niższych, np. z nadtlenku wodoru w stężeniu między 30% a 35%, czyli tak zwanego perhydrolu. Inna popularna forma to nadtlenek wodoru 3%, czyli woda utleniona.W zależności od stężenia substancji roztwór ma różne zastosowania. Najczęściej wykorzystywany jest perhydrol. Do czego służy i gdzie możemy go znaleźć?
Zastosowanie nadtlenku wodoru
Perhydrol jest szeroko wykorzystywany w przemyśle chemicznym ze względu na swoje właściwości utleniające. Stosuje się go do produkcji barwników, bielenia drewna i tkanin. Jest obecny w salonach fryzjerskich, gdzie służy do rozjaśniania włosów. Z uwagi na właściwości żrące w kontakcie z tkankami miękkimi znajduje zastosowanie w oczyszczaniu kości (np. trofeów myśliwskich). Ma działanie biobójcze, dzięki czemu sprawdza się jako środek oczyszczający powierzchnie z grzybów czy glonów. W gospodarstwie domowym perhydrol (koniecznie rozcieńczony!) pomoże w usuwaniu plam z dywanów i wykładzin. Radzi sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, takimi jak ślady krwi czy soki owocowe. Może być stosowany także jako odrdzewiacz. Jest dostępny w sklepach oferujących profesjonalną chemię czyszczącą. Stosując perhydrol samodzielnie w warunkach domowych, należy zachować szczególną ostrożność. Na skórze, która miała kontakt z tą substancją, pojawiają się białe plamy obumarłej tkanki naskórka. Preparatu należy używać zawsze zgodnie z przeznaczeniem, nie łączyć go z innymi substancjami i zawsze rozcieńczać – lepiej, aby zadziałał nieco za słabo, niż zbyt mocno.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana