Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady projektowania osłon stałych dla gabinetów RTG
Gabinety RTG, ze względu na duże dawki promieniowania rentgenowskiego, które mogą trafiać do personelu medycznego podczas badania pacjentów, wymagają zastosowania określonych materiałów. Ważnym elementem takiego pomieszczenia są osłony stałe. Ich zadaniem jest zapewnienie osobom przebywającym we wnętrzu, w którym znajduje się aparat RTG maksymalnego bezpieczeństwa i ochrony przed promieniowaniem jonizującym. Jakie są zasady projektowania osłon?
Projekt osłony stałej gabinetu RTG
Osłony rtg powinny być dostosowane do rodzaju zastosowanego aparatu, a także konstrukcji i materiałów, z którego wykonane jest pomieszczenie. Dokładną analizę wszystkich tych czynników umieszcza się w specjalnym projekcie składającym się z części opisowej, uwzględniającej elementy takie jak:
przedmiot i podstawa opracowania,
akty notarialne i normy,
warunki stosowania urządzenia rentgenowskiego,
lokalizacja gabinetu RTG,
charakterystyka źródła promieniowania,
obliczenia i zestawienie osłon,
a także części projektowej.
Obliczanie osłony stałej do gabinetu RTG
Obliczanie osłon stałych do gabinetu RTG wymaga dużej wiedzy i pewnych umiejętności. Dlatego warto zadanie to powierzyć specjalistom z firmy KMK Inspektorzy Ochrony Radiologicznej. Projektując ten element, wezmą pod uwagę najmniej korzystne parametry pracy lampy RTG, aby zagwarantować właściwy dobór osłony i zapewnić dodatkowy margines bezpieczeństwa. W obliczeniach wykorzystane będą dane dotyczące między innymi:
parametrów pracy lampy RTG,
tygodniowego obciążenia prądowo-czasowego źródła promieniowania jonizującego,
czasu narażenia na promieniowanie w ciągu tygodnia,
odległości przedmiotu rozpraszającego od miejsca osłanianego,
dawki promieniowania.
O wymaganej osłonności zdecyduje narażenie na promieniowanie rozproszone dotyczące wszystkich rodzajów badań, które docelowo mają być wykonywane w danym gabinecie, a także poza nim. Uwzględnione będzie narażenie na ten czynnik np. w pomieszczeniu przeznaczonym do opisów, czy na klatce pobliskiej schodowej, a także we wnętrzach technicznych i innych pobliskich zabudowaniach.
Wymiary gabinetu RTG
Prawo precyzyjnie określa, jaką powierzchnię i wysokość powinno mieć pomieszczenie, w którym umieszczony jest aparat RTG - musi mieć minimum 8 m2. W przypadku zainstalowania każdego dodatkowego urządzenia wymagane są kolejne 4 m2. W sytuacji, kiedy we wnętrzu ma zostać umieszczony aparat wewnątrzustny lub pantomograf, musi mieć ono powierzchnię minimum 12 m2. Dodatkowo każdy gabinet rentgenowski ma mieć minimum 2,5 m wysokości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana