Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady działania sprężarki tłokowej
Sprężarki tłokowe są najstarszymi i najbardziej powszechnymi sprężarkami. Ich podstawowym elementem konstrukcyjnym jest cylinder. Mając z nimi styczność na co dzień, warto poznać zasady ich działania oraz wiedzieć, jakie mają dokładnie zastosowanie. Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu, w którym podkreślamy również najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup sprężarki tłokowej. Zapraszamy do lektury.
W jaki sposób działają sprężarki tłokowe?
Produkcja sprężonego powietrza w sprężarce tłokowej zaczyna się pobraniem określonej jego objętości z otoczenia, która jest później zmniejszana dzięki posuwistemu ruchowi tłoka. Tłok rusza się z kolei wskutek siły przekazanej z połączonego z nim korbowodu. Taki ciąg zdarzeń pozwala sprężarce wykonać określoną pracę. Jej wydajność jest uzależniona od wymiarów cylindra, które określają jego objętość, oraz od stosunku ciśnień, tzw. spręży – właściwego skoku tłoka, będącego stosunkiem ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego. Sprężanie powietrza przy pomocy tłoka w cylindrze jest jednak nieco ograniczone, ponieważ w jednym cylindrze możliwy jest spręż na poziomie 5-6 bar (wartość otrzymana z ciśnienia ssawnego na poziomie jednego bara). Wyższe wartości wymagają zastosowania sprężania dwustopniowego, które posiadają duże sprężarki z ustawionym pionowo cylindrem niskiego ciśnienia oraz ustawionym poziomo cylindrem wysokiego ciśnienia. Warto zwrócić uwagę na szczelność pomiędzy suwającym się tłokiem a powierzchnią cylindra. Jest to parametr, który ma istotny wpływ na najwyższy poziom sprężenia powietrza.Czym cechują się sprężarki tłokowe?
Sprężarki tłokowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Mechanizm ten, mimo najstarszej reguły działania w zakresie sprężania powietrza, posiada wiele zalet, do których należą: wydajność i ekonomiczność pracy, co sprawia, że sprężarki tłokowe mają wszechstronne zastosowanie, nie tylko pod względem branż, ale również funkcjonalności. Zapewniają efektywną pracę w zakresie średniego i wysokiego ciśnienia, a ponadto można je przyłączać do funkcjonujących instalacji, ponieważ sprawdzają się w ramach systemów modułowych. Umożliwiają także wykorzystanie w różnego rodzaju konfiguracjach sprzętu – na zbiornikach pionowych i poziomych, a także w obudowie dźwiękochłonnej. Szeroki wybór sprężarek tłokowych ma w swojej ofercie przedsiębiorstwo RG Narzędzia. Są to urządzenia znanych marek – Adler, Gudepol (polski producent), Metabo oraz Walter.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana