Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zagrożenia wynikające z wilgoci i grzybów w budynkach
Zagrożenia wynikające z zawilgocenia i rozwoju grzybów w budynkach dotyczą zarówno naszego zdrowia, jak i wytrzymałości obiektu. W naszym artykule przyjrzymy się ogólnie, dlaczego wilgoć, grzyby, pleśń, szkodzą naszemu zdrowiu i niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie, podpowiemy, czym jest korozja biologiczna w kontekście budynku, a na koniec wspomnimy o ekspertyzie mykologicznej.
Niekorzystny wpływ wilgoci i grzybów na nasze zdrowie
Zaczynamy od niekorzystnego wpływu wilgoci i grzybów na nasze zdrowie, ponieważ to ono jest dla nas najważniejsze. Wilgoć w budynku sama w sobie może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie – oddycha nam się gorzej, powietrze wydaje się cięższe. Wilgoć przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni, a te są dla nas po prostu niebezpieczne. Grzyby i pleśń wytwarzają tzw. mykotoksyny, które mogą wywoływać u nas reakcje alergiczne (głównie kaszel, katar, zapalenie zatok) i prowadzić do różnych chorób układu oddechowego. Problemy z oddychaniem męczą nasz cały organizm, bo po prostu dostarczamy do niego zbyt mało tlenu.
Przeczytaj również: Co zrobić, gdy w budynku jest wilgoć? Profesjonalne osuszanie budynków
Naszym zdaniem już powyższe wystarczy, by przekonać się, że z zawilgoceniem w budynkach należy bezwzględnie walczyć.
Niekorzystny wpływ na konstrukcję budynku. Korozja biologiczna
Zawilgocenie, grzyby i pleśń, mają też niekorzystny wpływ na konstrukcję budynku. Jak dowiadujemy się z bloga firmy BAKS z Katowic, która zajmuje się m.in. ekspertyzami mykologicznymi, możemy mówić tu o korozji biologicznej. Zawilgocenie jest więc niebezpieczne nie tylko dla stali, gdyż zawilgocenie w połączeniu z grzybami i pleśniami niszczy także inne materiały. Odpadające tynki, łuszcząca się farba, zmieniające kształt pokrycie podłogi (szczególnie drewnem), to kilka widocznych gołym okiem prostych przykładów dewastacji wnętrza budynku. Każdy mykolog potwierdzi dodatkowo, że wilgoć, grzyby i pleśń mogą wpływać także niekorzystnie na izolację budynku, która w zmienionej formie nie spełnia już tak dobrze swojej roli.
Ekspertyza mykologiczna i eliminacja zawilgocenia w budynku
Nie zawsze przyczyny zawilgocenia i rozwoju grzybów w budynkach są oczywiste, jak przeciekający dach. Problemem może być na przykład nieszczelna stolarka okienna, czy niewłaściwa wentylacja w budynku. Profesjonalna ekspertyza mykologiczna obejmuje rozpoznanie przyczyn pojawienia się wilgoci i zagrzybienia we wnętrzach, ustalenie spowodowanych tym uszkodzeń i ustalenie sposobu pozbycia się dewastujących wnętrza szkodników, w tym stosowania odpowiednich środków chemicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana