Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wymiana oleju w silniku
W czasie jazdy samochodem olej w silniku stale ulega zużyciu. Czas eksploatacji oleju zależy od bardzo wielu czynników – rodzaju silnika, sposobu jazdy i warunków drogowych. To, w jaki sposób użytkujemy nasz samochód jest niezwykle istotne. Nie bez znaczenia jest również rodzaj oleju, na który się zdecydujemy. Aby zachować silnik w dobrym stanie, należy zadbać o odpowiedni olej oraz częstą jego wymianę.
Olej w silniku dba o to, aby elementy, które współpracują ze sobą, miały odpowiedni poślizg. Bardzo ważną jego funkcją jest chłodzenie rozgrzanych części wewnętrznych silnika i utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Sprawia też, że silnik pozostaje czysty – wypłukuje osady i zanieczyszczenia oraz chroni elementy silnika przed korozją. Trwałość silnika zależy przede wszystkim od tego, jak często będziemy wymieniać olej.Jak często wymieniać olej w silniku?
Trudno jest jednoznacznie określić czas przydatności oleju, ponieważ jego zużycie zależy od bardzo wielu czynników. Jednak wbrew temu, co często zalecają producenci aut, olej powinno się wymieniać nie rzadziej niż raz do roku – inaczej ryzykujemy, że olej utraci swoje właściwości smarne, co spowoduje nadmierne tarcie elementów silnika, czyli jego przyspieszone zużycie. W ekstremalnej sytuacji (bardzo długi okres bez wymiany oleju) może doprowadzić do zatarcia silnika. Wiele zależy również od sposobu użytkowania samochodu. W sprzyjających warunkach możemy wymienić olej po około 20 tys. km. Jeśli jednak samochód jest użytkowany w trudniejszych okolicznościach (np. jazda jedynie na krótkich odcinkach, jazda w terenie) wtedy przebieg powinniśmy skrócić nawet do 10 tys. km. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż wymiana oleju w silniku nie jest zalecana zimą. Właśnie w tym okresie olej jest najbardziej narażony na utratę swoich właściwości. Dzieje się tak z powodu niskich temperatur, większej wilgotności powietrza i dostawania się wody do silnika. Najlepszym momentem na wymianę oleju jest wiosna.Rodzaje olejów
Obecnie mamy trzy dostępne rodzaje olejów. Który z nich wybrać? 1.Olej mineralny – przeznaczony jest przede wszystkim do starszych aut. Posiada kilka wad, między innymi jest wrażliwy na temperaturę, która ma wpływ na jego gęstość, co może powodować problemy z rozruchem samochodu zimą. Nie powinien być stosowany przy nowych silnikach ze względu na dużo gorsze właściwości smarne.2.Olej półsyntetyczny – Jest najbardziej uniwersalny i stanowi mieszaninę oleju mineralnego i syntetycznego. Jeśli nie wiemy, jaki olej był stosowany wcześniej w naszym aucie, najlepiej, jeśli wybierzemy właśnie ten – radzi ekspert z serwisu Pit Stop z Poznania.3.Olej syntetyczny – jest to olej najwyższej jakości, przeznaczony do nowoczesnych aut. Zapewnia najlepszą ochronę silnika przed różnicami temperatur i większą czystość silnika. Ma stałe właściwości smarne w bardzo szerokim zakresie temperatur. Pamiętajmy jednak, że wybór nawet najlepszej jakości oleju nie zda się na wiele, jeżeli nie będziemy go wymieniać regularnie!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana