Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wykonywanie naprawy powypadkowej krok po kroku

Spis treści
Wyjeżdżając na drogę każdy odpowiedzialny kierowca powinien mieć świadomość, że może stać się on uczestnikiem wypadku. Niekoniecznie musi to być jego wina, przyczyn może być wiele – zła pogoda, niespodziewana usterka czy też błąd innego kierowcy. Jeśli nasze auto nie zostało bardzo poważnie uszkodzone, nie musimy oddawać go na złom – wystarczy, że zdecydujemy się na wykonanie napraw powypadkowych. Jak wyglądają takie prace?
Blacharstwo
Pierwszym krokiem w usuwaniu szkód powstałych w wyniku uderzenia w innych samochód lub przeszkodę, jest doprowadzenie karoserii do poprzedniego stanu. Tym właśnie zajmuje się blacharstwo.
- Należy pamiętać, że karoseria pełni w naszym aucie nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim chroni znajdujące się pod nią podzespoły i układy, a także nas samych przed czynnikami zewnętrznymi – mówi przedstawiciel szczecińskiego serwisu Auto Efekt – W momencie wypadku to karoseria jako pierwsza zostaje uszkodzona i zazwyczaj to właśnie jej uszkodzenia są najpoważniejsze. Ważne jest, żeby karoseria została naprawiona jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym wypadku poddana jest ona niszczącemu wpływowi wilgoci, koroduje i tym samym obniża się jej wytrzymałość.
Prace blacharskie dzieli się na dwie kategorie – blacharstwo odtwarzające oraz blacharstwo renowacyjne. Pierwsze nich z polega na przywrócenia blaszanym elementom ich pierwotnego kształtu – jest to możliwe, jeśli nie zostały one uszkodzone w stopniu znacznym. W przeciwnym wypadku konieczne jest wykonanie nowego elementu karoserii o takich samych kształtach i właściwościach. Tym właśnie zajmuje się blacharstwo renowacyjne. Po przywróceniu karoserii jej należytego kształtu czas przystąpić do lakierowania.
Lakiernictwo
O ile karoseria chroni wnętrze samochodu, o tyle lakier chroni karoserię przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak wilgoć czy zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do jej korodowania. Nawet po niewielkimi odpryskami lakieru mogą tworzyć się ogniska korozji, które z czasem mogą zajmować coraz większą powierzchnię. Odnowienie lakieru jest obowiązkowe zawsze, niezależnie od stopnia uszkodzenia karoserii oraz metod jej naprawiania.
Mechanika samochodowa
Nie każdy wypadek kończy się uszkodzeniem wewnętrznych podzespołów, takich jak układ kierowniczy, hamulcowy, czy napędowy. Jeśli jednak do takich uszkodzeń dojdzie konieczne jest ich usunięcie jak najszybciej. Dlaczego? Ponieważ uszkodzenia tych elementów i układów powodują obniżenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy, a także mogą wpływać na pojawienie się kolejnych nieprawidłowości. Mechanika samochodowa, która zajmuje się takimi uszkodzeniami dzieli się na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest regeneracja, czyli przywrócenie uszkodzonemu elementowi kształtu i właściwości takich, jak nowy element. Nie zawsze jest ona jednak możliwa. W takich sytuacjach usuwanie awarii polega na wymianie wadliwych części.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana