Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wybór stelaża pod materac
Na jakość snu wpływa wiele elementów. Optymalna aranżacja sypialni, oświetlenie, hałas czy stan psychofizyczny to tylko część czynników oddziałujących na ludzką regenerację. Istotne znaczenie mają także elementy konstrukcyjne łóżka: nie tylko materac, ale także – a może przede wszystkim – stelaż, na którym on spoczywa. To „kręgosłup” wpływający na stabilność i wygodę wszystkich pozostałych komponentów.
Przy wyborze łóżka często zapomina się o szkielecie, stanowiącego przecież podstawowy miernik jego wartości. Zazwyczaj uwaga klientów zostaje skupiona na parametrach materaca oraz estetyce mebla, którą należy dostosować do dotychczasowego wystroju wnętrza. Tymczasem to w oparciu całej konstrukcji mieszczą się przesłanki o jakości wybieranego wyposażenia. Stelaż zapewnia stabilność i właściwe fundamenty dla pozostałych materiałów. Zapewnia również prawidłową rotację powietrza wewnątrz materaca, dzięki czemu przedłuża jego przydatność. Odpowiednia wentylacja ogranicza też rozwój mikroorganizmów mogących posiadać szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.
Przeczytaj również: Materace polecane dla osób aktywnych fizycznie
Jak wybrać stelaż pod materac?
Szkielet całej konstrukcji dobierany jest na podstawie projektu mebla. Należy go dopasować do szerokości ram, jak i grubości materaca – im cieńszy, tym większa rola oparcia zapewniającego stabilność konstrukcji. Produkcja elementów drewnianych, takich jak stelaż, zakłada wykorzystanie szczególnie wytrzymałych materiałów, ponieważ szkielet ma za zadanie znosić różnorodne obciążenia oraz nacisk. Jest to część, która ma służyć na wiele następnych lat, dlatego podczas jej budowy zwraca się szczególną uwagę na dobór odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Podstawowym parametrem, jaki należy przeanalizować przy wyborze tego elementu łóżka jest zatem odporność zastosowanego surowca, bezpośrednio wpływająca na długość eksploatacji.
Przeczytaj również: Materac piankowy czy sprężynowy - jaki wybrać?
Można także wskazać na inne specyfikacje informujące o jakości i typie opisywanej instalacji. Stelaż powinien charakteryzować się znaczną elastycznością, aby umożliwić komfortowy sen, jak i ograniczyć ryzyko odkształcenia się materaca. Drewno się sprężynuje, dostosowuje do obciążenia, a jednocześnie nie pęka – tłumaczy pracownik firmy Limbor.
Ważna jest także wysokość szkieletu, aby móc go maksymalnie dopasować do projektu mebla. Poszczególne elementy łóżka narzucają konkretne wymiary w tym zakresie. Z kolei gęstość, czyli liczba i rozmieszczenie drewnianych listew stanowi parametr wskazujący na jakość podparcia. Także od niego zależy szybkość zużywania się materaca i wygoda właściciela.
Przeczytaj również: Jak wybrać idealny materac dla zdrowego snu i dobrego samopoczucia
Stelaż z regulacją czy bez?
Tradycyjne stelaże nie zostały wyposażone w funkcję zapewniającą ich regulację. Stanowią jednak uniwersalne rozwiązanie, pasujące do większości mebli. Istnieją jednak bardziej innowacyjne rozwiązania, pozwalające na dostosowanie pozycji leżącego za pomocą manualnego lub zautomatyzowanego systemu obsługi. Warto tutaj podkreślić, że taka możliwość jest szczególnie dedykowana dla osób chorych lub starszych, zaś klasyczne szkielety z pewnością spełnią oczekiwania pozostałych konsumentów. Popularne, a jednocześnie sprawdzone, drewniane podstawy zapewnią jakościowy sen i odpoczynek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana