Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Właściwe użytkowanie i konserwacja nawierzchni z kostki brukowej

Spis treści
Jednym z najlepszych materiałów wykończeniowych na ścieżkę, podjazd czy parking jest kostka brukowa. Jest trwała, estetyczna i odporna na wszelkie rodzaje zanieczyszczeń. Jednak mimo tych fenomenalnych właściwości nie powinniśmy zapominać o zasadach użytkowania oraz konserwacji. Dlatego w niniejszym artykule postanowiliśmy skupić się na opisaniu zasad użytkowania oraz czyszczenia kostki brukowej.
Czyszczenie kostki
Powierzchnia kostki brukowej będzie wyglądać nieskazitelnie pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbać. W praktyce oznacza to tyle, że wszelkie zabrudzenia warto usuwać na bieżąco. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i czasami konieczne jest użycie specjalistycznych środków.
Przeczytaj również: Jak dbać o podjazd z kostki brukowej?
Zapytaliśmy pracownika Hurtowni Budweg Plus o to, czym warto zmywać kostkę brukową? Powiedział nam, że do tego celu należy korzystać ze specjalistycznych preparatów dedykowanych do mycia kostki brukowej. Najlepszy efekt uzyskujemy wtedy, kiedy za pomocą specjalnej szczotki środek jest równomiernie rozprowadzany po powierzchni brukowej. Po kilku minutach powstałą warstwę należy spłukać wodą pod ciśnieniem. Myjki wysokociśnieniowe są idealne do tego celu. Dobrą praktyką jest wykonywanie takiego zabiegu raz w roku po okresie zimowym.
Właściwa impregnacja
Oczyszczona w taki sposób powierzchnia jest wolna od wszelkiego rodzaju zabrudzeń, ale na tym nie koniec pracy. Żeby efekt utrzymał się jak najdłużej, to oczyszczoną powierzchnię należy zabezpieczyć odpowiednim impregnatem do bruku. Preparat ten doskonale wchłania się w kostkę brukową, a na jej powierzchni tworzy matową powłokę, która chroni kostkę przed „zaciąganiem” brudu.
Dbanie o bruk zimą
Okresem, który jest najtrudniejszy dla kostki brukowej, jest zima. Głównie ze względu na opady śniegu i konieczność odśnieżania. Do odśnieżania najlepiej sprawdzą się narzędzia wykonane z drewna i pozbawione ostrych krawędzi. Nieopatrzne obchodzenie się z pługiem może doprowadzić do odkruszenia się kawałka kostki (najczęściej rogu), co jest niemożliwe do naprawienia à trzeba uszkodzoną kostkę wymienić, co wcale nie będzie łatwym zadaniem.
Renowacja starej kostki
Jedną z ogromnych zalet bruku jest możliwość przywrócenia pierwotnego blasku bez konieczności wymiany kostki. Jednak wymaga to trochę cierpliwości i pracy. Kostkę brukową można odnowić poprzez wykonanie dokładnego czyszczenia i pomalowania całej powierzchni kilka razy specjalnym rodzajem farby. Taki zabieg trzeba wykonać co najmniej 2 razy w roku, a potem regularnie konserwować kostkę brukową, aby efekt się utrzymał.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana