Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wiercenie otworów w betonie. Etapy działania

Spis treści
- Jaki rodzaj wiertarki jest potrzebny do wiercenia w betonie?
- Jakie wiertła będą potrzebne?
- Czy można samemu wiercić w betonie?
Beton jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wynika to z jego znacznej wytrzymałości i twardości. Jednak dzięki tym cechom wiercenie w tym materiale sprawić może naprawdę sporo problemów. Jak więc w praktyce wygląda wiercenie otworów w betonie? Co jest do tego potrzebne? Jakie są w tym przypadku etapy działania?
Jaki rodzaj wiertarki jest potrzebny do wiercenia w betonie?
Do wiercenia w betonie nie nadaje się tradycyjna wiertarka. Ta sprawdzi się jedynie przy betonie komórkowym. Dlatego zainwestować w tym przypadku należy przynajmniej w wiertarkę udarową. Przy rapach bardziej wymagających warto postawić również na młotowiertarkę. Urządzenie tego rodzaju posiadać może udar mechaniczny bądź pneumatyczny SDS. Ten drugi jest wygodniejszy, bo sam generuje odpowiednią siłę nacisku. W przypadku udaru mechanicznego trzeba docisnąć mocno wiertło do ściany i bazować tylko na własnej sile. Oczywiście poza tym urządzeniem, trzeba mieć do dyspozycji odpowiednie akcesoria.Jakie wiertła będą potrzebne?
Kluczowe znaczenie mają wiertła dedykowane do pracy w betonie. Do wiercenia niewielkich otworów służą klasyczne wiertła widiowe. W przypadku nieco większych otworów potrzebne są już wiertła koronowe posiadające ostrza po stronie zewnętrznej. Warto też pamiętać o odpowiednich kołach, najlepiej rozprężnych. Trzeba je oczywiście dopasować do średnicy wierteł i odwrotnie. Przed przystąpieniem do pracy beton należy przygotować. Najważniejsze jest zapewnienie sobie pełnej swobody ruchów w czasie wiercenia otworów. Dobrze jest też sprawdzić czy wiertła i całe urządzenie działają w sposób prawidłowy.Czy można samemu wiercić w betonie?
Oprócz tego należy dokładnie ustalić położenie otworu, który ma powstać. Można oznaczyć je za pomocą ołówka czy cyrkla, zwłaszcza gdy otworów ma być więcej niż jeden. Wiercić w betonie powinno się z udarem, ale można go uruchomić nieco później, gdy pojawi się opór. W praktyce im bardziej twardy jest materiał, tym mniejsza jest prędkość obrotowa wiertła. Otwór wywiercić należy oczywiście do określonej na początku głębokości. W razie potrzeby na wiertło można nałożyć specjalny ogranicznik. W sytuacji, gdy wiertło zaklinuje się w betonie, pracę trzeba przerwać, urządzenie wyłączyć i delikatnie wyjąć z otworu. Dopiero wówczas można wiercenie rozpocząć na nowo. Jeśli w czasie pracy wiertło nagrzewa się mocno, dobrze jest co jakiś czas zanurzyć je w specjalnym oleju chłodzącym. Jak więc widać, wiercenie otworów w betonie jest czynnością zbyt skomplikowaną, by można to było zrobić samemu. Zdecydowanie lepiej będzie zatrudnić w tym celu specjalistów, takich jak na przykład firma Budohit. Takie firmy dysponują również o wiele lepszym i bardziej wytrzymałym sprzętem.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana