Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Węgiel workowany czy luzem — jaki kupić?
Zaopatrzenie kotłowni w opał na jesień i zimę to jeden z największych wydatków w domowym budżecie. Nic więc dziwnego, że właściciele domów z centralnym ogrzewaniem na paliwa stałe szukają jak najlepszych ofert zakupu węgla. Pierwszy krok to znalezienie uczciwego dostawcy. Drugi – wybór między zakupem węgla luzem lub paczkowanego. Na którą opcję się zdecydować?
Na zakup workowanego opału najczęściej decydują się użytkownicy kotłów z podajnikiem na ekogroszek. W takich nowoczesnych kotłowniach workowane paliwo dodatkowo ułatwia zaopatrywanie zasobnika na groszek, nie jest to jednak jedyna zaleta tego rozwiązania. Jakie jeszcze korzyści przynosi zakup węgla w workach?
Czysta i wygodna kotłownia
Rosnąca popularność węgla workowanego wynika przede wszystkim z coraz większej ilości użytkowników kotłów retortowych z podajnikiem. Takie urządzenia grzewcze wymagają użycia węgla o niewielkim uziarnieniu. Pakowanie groszku w worki znacznie ułatwia jego transport i przechowywanie, a także sam proces dosypywania węgla do zbiornika kotła. Z punktu widzenia właściciela kotłowni dużą zaletą workowanego węgla jest łatwość utrzymania pomieszczenia w czystości. Składowanie węgla luzem w piwnicy czy innym składziku wiąże się z zapyleniem tych pomieszczeń i całego otoczenia kotła.
Klienci prywatni zawsze podkreślają znaczenie wygody, jaką zapewnia węgiel workowany na co dzień. Nie bez znaczenia jest możliwość zamówienia niewielkich ilości paczkowanego opału w sytuacji, gdyby zabrakło go pod koniec zimy. Ekogroszek w workach można zamówić nawet w niedużych ilościach, np. w sklepie internetowym – mówi specjalista z firmy Energo.
Czy zakup węgla w workach się opłaca?
Węgiel workowany jest nieco droższy od tego sprzedawanego luzem. Jednak ze skali zainteresowania tym rozwiązaniem można wnioskować, że taki zakup po prostu się opłaca. Tak jest w istocie. Kupując węgiel w workach, klient przede wszystkim ma możliwość sprawdzenia, czy sprzedawca nie oszukuje go na wadze. Worki łatwo zważyć i policzyć, podczas gdy w przypadku węgla zrzuconego z naczepy bezpośrednio do piwnicy nie mamy takiej możliwości.
Zakup węgla workowanego daje też nabywcy gwarancję jego jakości. Bez względu na to, czy kupujemy opał bezpośrednio od producenta, czy od dystrybutora, na opakowaniu musi znaleźć się informacja odnośnie frakcji i kaloryczności paliwa. Podczas zasypywania zasobnika ekogroszkiem z worków łatwo jest ocenić jego czystość (brak domieszek kamienia) i ewentualne wahania gramatury. W praktyce węgiel workowany z reguły jest zgodny ze specyfikacją na opakowaniu, gdyż wszelkie próby oszustwa w takim przypadku byłyby bardzo łatwe do wychwycenia, a przez to szkodliwe dla sprzedawcy.
Zakup węgla workowanego to bez wątpienia najlepszy wybór dla klientów detalicznych, szukających opału do domu prywatnego. Kupując węgiel hurtowo, można skorzystać z pośredniego rozwiązania, czyli tzw. big bagów – jednotonowych worków, które ułatwiają przechowywanie opału i zabezpieczają go przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana