Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Warunki uzyskania kredytu mieszkaniowego
Kredyt mieszkaniowy jest dedykowany osobom, które chcą kupić nieruchomość. Może być przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe, jak na przykład zakup mieszkania lub działki, przeprowadzenie remontu, wykup mieszkania komunalnego itp. Przeważnie udzielany jest w wysokich kwotach, dlatego okres spłaty, w porównaniu do innych produktów finansowych, może być bardzo długi. Z drugiej strony jest to najdogodniejsza i najtańsza forma finansowania nieruchomości.
Ustalenie wysokości raty kredytu
Zakup mieszkania przeważnie wiąże się z wzięciem kredytu mieszkaniowego w określonym banku. Zabezpieczeniem jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości, dlatego banki oferują je na preferencyjnych warunkach. Potencjalny kredytobiorca będzie sprawdzony przez bank. Musi być dla niego osobą wiarygodną i zdolną do spłaty zaciągniętego zobowiązania. W tym celu trzeba ujawnić swoje wynagrodzenie netto oraz comiesięczne wydatki. Zaliczają się w to wszelkie opłaty, liczba osób na utrzymaniu, spłacane pożyczki i kredyty, posiadane karty kredytowe czy limity w kontach osobistych. Istotny jest także rodzaj umowy, na podstawie której otrzymujemy wynagrodzenie. Najbardziej pożądana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Inne rodzaje umów lub krótkotrwałe prowadzenie działalności gospodarczej mogą mieć wpływ na przyznanie kredytu. Dlatego duże znaczenie będzie miała historia stabilnych wypłat wynagrodzenia w określonym przedziale czasowym. Bank może także wymagać przedstawienia innych dokumentów, np. PIT. Należy także pamiętać, że oprócz spłaty rat kredytu trzeba także posiadać środki na wkład własny, który wynosi 10% lub 20% wartości mieszkania. Koszty jednak mogą wzrosnąć ze względu na prowizję bankową, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych czy ewentualną prowizję dla biura nieruchomości.
Dlaczego kredyt mieszkaniowy jest opłacalny?
Zaletą kredytu mieszkaniowego jest fakt, że nie jest on ograniczony kwotowo. Finansowanie może wynieść nawet do 90% nieruchomości, natomiast okres kredytowania do 35 lat z niską miesięczną ratą. Karencja spłaty kredytu w okresie realizacji inwestycji sięga nawet do 36 miesięcy. Warto dodać, że raz w roku można zrobić wakacje kredytowe i zawiesić spłatę jednej raty. Zgodnie z prawem, w przypadku problemów ze spłatą kredytu, można porozumieć się z bankiem w celu wyznaczenia okresu na sprzedaż nieruchomości. Po spłacie pozostałej kwoty kredytu wróci do nas różnica wynikła z ceny sprzedaży. Ekspert z firmy „Consilo Finanse i nieruchomości” mówi:
Przed zaciągnięciem kredytu najlepiej jest skorzystać ze wsparcia eksperta z zakresu finansów i nieruchomości, który wykaże zalety i wady poszczególnych rozwiązań i pomoże wyborze najkorzystniejszej oferty na podstawie indywidualnych wymagań klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana