Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jakim celu wykonuje się badanie dna oka

Spis treści
- Jedno z podstawowych badań diagnostycznych
- Jak często należy wykonywać badanie dna oka?
- Charakterystyka urządzenia Smartscope PRO
Badanie dna oka umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie nerwu wzrokowego oraz tylnych odcinków oka – szczególną uwagę poświęca się żyłom i tętnicom siatkówki. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Jego wykonanie pozwala uzyskać wiele przydatnych informacji na temat funkcjonowania całego organizmu, a także monitorować rozwój oraz osiągnięte efekty leczenia wielu chorób ogólnoustrojowych.
Jedno z podstawowych badań diagnostycznych
Badanie dna oka jest jednym z podstawowych rodzajów badań diagnostycznych. Wykonywane jest nie tylko w celu określenia, w jakiej kondycji znajdują się oczy pacjenta, ale także po to, aby wykryć lub wykluczyć problemy związane z funkcjonowaniem całego organizmu. Zmiany powstałe na dnie oka zazwyczaj są bowiem spowodowane postępującą chorobą ogólnoustrojową. Badanie dna oka pozwala m.in. na wczesne wykrycie lub monitorowanie postępów takich chorób, jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Wykonuje się je również w przypadku chorób neurologicznych, np. udarów mózgu czy podejrzeń wystąpienia guza wewnątrzgałkowego.Jak często należy wykonywać badanie dna oka?
Profilaktycznie, u osób, które nie ukończyły jeszcze 40 lat, badanie dna oka zaleca się wykonywać co najmniej raz na 3 lata, u osób pomiędzy 40. a 50. rokiem życia raz na dwa lata, natomiast u osób starszych przynajmniej raz w roku. Jednak zazwyczaj badanie to jest wykonywane na zlecenie lekarza specjalisty, w przypadku podejrzenia wystąpienia konkretnej choroby lub w celu monitorowania efektów przeprowadzanej terapii. Zlecenie wykonania badania najczęściej jest wystawiane przez internistów, kardiologów oraz diabetologów. W ostatnich latach coraz częściej jednak gabinety lekarzy tych specjalizacji wyposażone są w nowoczesne funduskamery, czyli urządzenia, które pozwalają na błyskawiczne wykonanie badania, bez konieczności wysyłania pacjenta do gabinetu okulistycznego. Takim urządzeniem jest funduskamera Smartscope PRO.Charakterystyka urządzenia Smartscope PRO
Funduskamera Smartscope PRO to przenośne urządzenie, które umożliwia wykonanie badania dna oka bez konieczności rozszerzania źrenic. To bardzo istotne, ponieważ znacznie ułatwia i przyspiesza samo badanie. Producentem tego urządzenia jest fińska firma Optomed, a oficjalnym dystrybutorem w Polsce firma Diabetica. Stosowanie urządzenia jest zalecane w każdym gabinecie medycznym, pozwala bowiem na bardzo łatwe wykonanie badań przesiewowych jaskry, ROP-u u niemowląt, badań retinopatii cukrzycowej i nie tylko. Dodatkowym elementem, który można zakupić wraz z urządzeniem, jest oprogramowanie Optomed Workstation, czyli system, który umożliwia efektywne zarządzanie danymi pacjentów oraz precyzyjną ocenę otrzymanych wyników badań.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana