Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jakich zawodach przydaje się odzież antyelektrostatyczna?

Odzież ochronna to jeden z najważniejszych elementów niezbędnych do zapewnienia należytej ochrony człowieka podczas pracy na wskazanym stanowisku. Wykonywana jest z wysokiej jakości materiałów o określonych właściwościach i jest dopasowana do warunków panujących w zróżnicowanych miejscach pracy. Rodzajem takiej odzieży jest odzież antyelektrostatyczna – jakie są jej właściwości, jakie wymagania spełnia i gdzie znajduje zastosowanie? Odpowiadamy!
Czym jest odzież antyelektrostatyczna?
Odzież antyelektrostatyczna jest rodzajem odzieży ochronnej, której zadaniem jest zapewnić taki kontakt materiału przewodzącego z ciałem, aby skutecznie uniemożliwić odprowadzanie ładunków elektrostatycznych, czyli niebezpiecznej elektryzacji ciała człowieka. Zapewnia ona bezpieczeństwo podczas prac w warunkach zagrożenia wyładowaniami elektrycznymi, zapobiegając powstaniu wyładowania iskrowego, rodzącego ryzyko wybuchu. Odzież elektrostatyczna należy do odzieży wysoce specjalistycznej i jest niezbędna do pracy w strefach zagrożonych wybuchem 1 i 2 oraz w miejscach występowania mieszanin gazów i oparów należących do grupy wybuchowości II A i II B. Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu certyfikowanych materiałów elektroprzewodzących, które w swoim składzie zawierają 1% lub 2% włókna węglowego, nadające odzieży pożądanych właściwości. W okresie zimowym pracownicy mogą nosić ocieplaną odzież antyelektrostatyczną, która dodatkowo będzie ich chronić przed zimnem. Niezwykle ważna jest jakość wykonania odzieży antyelektrostatycznej, ponieważ każdy, nawet najmniejszy mankament, jak np. wystające ze szwów nici, może rzutować na właściwości stroju. Nie należy jej również prać w warunkach niekontrolowanych. Czyszczenie tej odzieży możliwe jest jedynie w wyspecjalizowanych, sterylnych pralniach, a każdy producent odzieży ochronnej antyelektrostatycznej powinien zapewnić jej właściwy serwis – dodaje nasz rozmówca z firmy MADO, sklepu BHP online.
Jaka powinna być odzież antyelektrostatyczna – wymagania
Odzież antyelektrostatyczna musi spełniać wymagania normy PN-EN 1149-5 oraz mieć atesty wystawione przez CIOP, czyli Centralny Instytut Ochrony Pracy. Norma PN-EN 1149-5 składa się z pięciu części, z czego piąta część określa wymagania dotyczące zarówno konstrukcji odzieży, jak i własności zastosowanych materiałów. Tkaniny wykorzystywane do szycia odzieży antyelektrostatycznej muszą być klasyfikowane jako rozpraszające ładunek elektryczny. Mogą to być tkaniny z włóknem metalowym umieszczonym powierzchniowo lub częściowo ukrytym w strukturze materiału bądź z przędzą węglową w oplocie. Odzież antyelektrostatyczna musi pokrywać całe ciało podczas użytkowania, przy czym nie powinna ona krępować ruchów i uniemożliwiać wykonywanie standardowych czynności. Elementy takie jak guziki, zamki czy zatrzaski również powinny być pokryte materiałem elektrostatycznym, natomiast etykiety, taśmy odblaskowe, nadruki czy identyfikatory przytwierdzone na stałe do zewnętrznej warstwy materiału. Odzież antyelektrostatyczną należy bezwzględnie nosić przez cały czas przebywania w pobliżu materiałów trudnopalnych bądź w strefie zagrożenia wybuchem. Właściwości elektrostatyczne odzieży, w miarę użytkowania i związanego z nim zabrudzenia, wielokrotnego prania bądź uszkodzenia mogą ulec zmianie, dlatego niezbędna jest okresowa wymiana odzieży na nową.
Gdzie konieczne jest noszenie odzieży antyelektrostatycznej?
Odzież antyelektrostatyczna obowiązuje m.in. w zakładach przemysłu elektrycznego, energetycznego, gazowego, petrochemicznego, naftowego czy wiertniczego. Z odzieżą antyelektrostatyczną najczęściej możemy zetknąć się na stacjach paliw. Ich pracownicy, w związku ze specyfikacją pracy i wykonywania różnych czynności w obrębie zbiorników z paliwem lub gazem, muszą bezwzględnie nosić taką odzież, aby chronić siebie oraz innych przed wybuchem. Obowiązuje ona również kierowców cystern, ponieważ najczęściej przewożą oni produkty wybuchowe i łatwopalne oraz odzież ta jest elementem wyposażenia ADR. Dzięki temu zapobiegają wyładowaniom, które mogłyby doprowadzić do wybuchu bądź niekontrolowanego pożaru. Odzież antyelektrostatyczna obowiązuje również pracowników przemysłu wydobywczego i górnictwa, gazowni oraz elektrowni. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona konieczna wszędzie tam, gdzie energia wyładowań iskrowych jest większa od energii zapłonu atmosfery wybuchowej, co może być przyczyną awarii lub groźnych wypadków i stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników i osób w ich otoczeniu. Ponadto odzież antyelektrostatyczną powinny nosić osoby zajmujące się produkcją elektroniki, ponieważ nawet jeżeli nie ma zagrożenia wybuchem, w wyniku wyładowań efekty ich pracy mogłyby zostać zniszczone.
Oferta odzieży antyelektrostatycznej
Na wstępie należy zaznaczyć, że zakupu odzieży antyelektrostatycznej należy dokonywać jedynie w sprawdzonych sklepach BHP, cieszących się nieposzlakowaną opinią i wieloletnim doświadczeniem. Pracownicy sklepu powinni bezproblemowo wykazać, że oferowana przez nich odzież została przebadana oraz przetestowana przez specjalnie do tego powołane organy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że odzież spełnia wszystkie normy i wymogi, a co za tym idzie - sprawdzi się podczas pracy na wskazanym stanowisku, zapewniając pracownikom bezpieczeństwo. Oferta odzieży antyelektrostatycznej jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród różnych części garderoby, jak bluzy, spodnie, rękawice czy buty, jednak najistotniejszy jest komfort użytkowania oraz dobór odzieży zależnie od zakresu pracy. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. takie czynniki, jak zapewnienie bezpieczeństwa pracy i ochrony pracowników, uwzględnienie specyficznych warunków pracy, spełnienie norm prawnych i ogólnozakładowych czy pewność i jakość produkcji. Należy także pamiętać, że aby odzież antyelektrostatyczna spełniała swoje zadanie, musi pokrywać całe ciało pracownika, zatem nie może stanowić pojedynczego elementu garderoby, lecz kompletny ubiór.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana