Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jakich zawodach jesteśmy narażeni na wadę wzroku?
Problemy ze wzrokiem to coraz powszechniejszy problem wśród pracowników. Wiele zawodów wymaga stałej pracy przy monitorze, a także naraża na szkodliwe warunki pracy. W efekcie pracownicy często zmagają się z bólem oczu, zaczerwienieniem, suchością, nadwrażliwością na światło, a nawet wadami wzroku. W artykule przyjrzymy się, w jakich zawodach jesteśmy najbardziej narażeni na problemy ze wzrokiem.
Jakie są najczęstsze wady wzroku i ich objawy?
Najczęstszymi wadami wzroku są krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Krótkowzroczność powoduje trudności w widzeniu przedmiotów znajdujących się daleko, natomiast dalekowzroczność utrudnia widzenie przedmiotów z bliska. Z kolei astygmatyzm to wada, która powoduje, że obrazy i przedmiotów są zniekształcone oraz rozmazane. Jedne z najczęstszych objawów wad wzroku to m.in.:
Przeczytaj również: Jak często należy przeprowadzać kontrolne badania wzroku?
bóle głowy,
uczucie zmęczenia oczu,
suchość i pieczenie oczu,
mgła przed oczami,
zaczerwienienie oczu.
W pracy, w której jesteśmy narażeni na wzmożone obciążenie wzroku, takie objawy mogą być szczególnie niepokojące i wskazywać na potrzebę podjęcia działań profilaktycznych. W takiej sytuacji warto zgłosić się do miejsc, takich jak Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej MEDAN w Jarocinie, gdzie okulista podczas konsultacji zdiagnozuje problem oraz zaproponuje jego leczenie.
Przeczytaj również: Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze a stan wzroku
Problemy ze wzrokiem a szkodliwe czynniki w miejscu pracy
Wiele zawodów wymaga pracy przy monitorze lub ekranie komputera, co może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem. Przykładami takich zawodów są – programiści, copywriterzy, graficy czy pracownicy call center. Praca przy monitorze skutkuje bólem oczu, ich zaczerwienieniem, a nawet krótkowzrocznością. W pracy, w której dużo czasu spędzamy przy komputerze, tabletach czy smartfonach, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia tzw. zespołu suchego oka, który objawia się uczuciem pieczenia, swędzenia i suchości oczu.
Przeczytaj również: Jakie badania medycyny pracy muszą przejść osoby niepełnosprawne?
Istnieją również zawody, w których pracownicy są narażeni na kontakt z substancjami szkodliwymi dla oczu, takimi jak pyły, chemikalia czy dymy. Przykładem takiej pracy jest praca w przemyśle chemicznym, hutniczym, rolniczym czy leśnym. Inne zawody, które niosą ze sobą wysokie ryzyko problemów ze wzrokiem, to te związane z pracą w warunkach zwiększonego ryzyka urazu mechanicznego. Wśród najpopularniejszych można wymienić – kierowców, budowlańców, mechaników, pracowników magazynów, stolarzy oraz spawaczy.
W przypadku, gdy praca naraża nas na problemy ze wzrokiem, ważne jest, aby regularnie wykonywać badania wzroku u okulisty, a także chronić oczy przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promieniowanie UV czy nadmierne światło. Natomiast w przypadku prac technicznych i fizycznych kluczowe jest także stosowanie odpowiednich zabezpieczeń – okularów ochronnych lub maski.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana