Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Urządzenia transportu bliskiego a dozór techniczny – najważniejsze informacje

Urządzenia transportu bliskiego są wykorzystywane w wielu branżach do przemieszczania różnego rodzaju materiałów, narzędzi, sprzętów oraz innych elementów. Aby zagwarantować bezpieczeństwo oraz poprawne funkcjonowanie takiego urządzenia, niezbędny jest regularny dozór techniczny. W tym artykule omówimy, jakie urządzenia transportu bliskiego podlegają temu obowiązkowi oraz co obejmuje dozór techniczny.
Czym jest dozór techniczny urządzeń transportu bliskiego?
Dozór techniczny to systematyczna kontrola urządzeń technicznych, mająca na celu wykrywanie usterek i zapobieganie awariom. Dzięki regularnym przeglądom można wychwycić nieprawidłowości oraz zareagować na nie na czas, co minimalizuje ryzyko wypadków i uszkodzeń urządzeń. W Polsce dozór techniczny urządzeń transportu bliskiego jest obowiązkowy i regulowany przepisami prawa. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie UTB mu podlegają. Wszystko zależy od udźwigu, rodzaju konstrukcji itp. W ofercie dystrybutora tego typu urządzeń ID Lifting dostępne są również maszyny, które nawet nie podlegają konieczności zgłoszenia do UDT, a zatem są objęte tzw. procedurą dozorową uproszczoną.
Dozór techniczny dotyczy różnych urządzeń transportu bliskiego, w zależności od ich przeznaczenia oraz charakterystyki. Wymienić tu można między innymi:
wózki widłowe,
podnośniki koszowe,
dźwigi samojezdne,
ładowarki teleskopowe,
wciągarki i wciągniki,
żurawie,
suwnice.
Częstotliwość przeprowadzania dozoru technicznego urządzeń transportu bliskiego zależy od rodzaju urządzenia oraz intensywności jego użytkowania. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie Urzędu Dozoru Technicznego. Jednakże, jeśli urządzenie jest używane w warunkach ekstremalnych, dozór powinien być przeprowadzany częściej.
Jakie aspekty są kontrolowane podczas przeglądu UTB?
Dozór techniczny urządzeń transportu bliskiego może być przeprowadzany jedynie przez uprawnionych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Podczas dozoru technicznego urządzeń transportu bliskiego, sprzedawanych przez firmę ID Lifting, kontroluje się stan techniczny poszczególnych elementów urządzenia, takich jak hamulce, koła, układ kierowniczy, silnik, układ chłodzenia czy też systemy hydrauliczne. Wszystkie elementy są dokładnie sprawdzane, a ich stan jest oceniany zgodnie z normami i przepisami obowiązującymi w Polsce. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek konieczna jest ich naprawa przed dalszym użytkowaniem urządzenia.
Zgodnie z przepisami prawa, brak regularnego dozoru technicznego urządzeń transportu bliskiego jest uznawany za naruszenie przepisów bezpieczeństwa pracy. Osoby odpowiedzialne za eksploatację urządzenia, które nie przeszło przeglądu technicznego, mogą zostać ukarane grzywną. Ponadto, w przypadku wypadku z udziałem niesprawnej technicznie maszyny, odpowiedzialność ponosi także pracodawca lub właściciel urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana