Szycie ciężkie. Podstawowe zasady

Krawiectwo zaczyna powracać do łask i często staje się sposobem urealnienia marzeń o projektowaniu i szyciu własnej odzieży. W przeciwieństwie do szycia lekkiego, czyli wykonywania ubrań z lekkich materiałów, które nosi się pod odzieżą wierzchnią, szycie ciężkie odnosi się do grubych i wymagających specjalistycznej obróbki materiałów np. naturalnej skóry, wełny, jeansu, a także drelichu.
Szycie lekkie a szycie ciężkie – podstawowe różnice
Szyciem lekkim może zajmować się niemal każdy. Jest to ciekawe i przynoszące ogromną satysfakcję hobby, które może dodatkowo stać się pomysłem na własny biznes. Szycie lekkie nie wymaga zakupu specjalistycznej maszyny do szycia – wystarczy dobrej jakości maszyna domowa, aby móc stać się kreatorem własnego stylu.
W przypadku szycia ciężkiego konieczne jest posiadanie przemysłowej maszyny do szycia, która pozwala nie tylko na tworzenie mocnych i odpornych na rozerwanie ściegów, ale także gwarantuje ich estetyczny wygląd. W przypadku posiadania domowej maszyny do szycia wykonywanie odzieży ze skóry, wełny lub np. obrębianie grubych materiałów tapicerskich może okazać się bardzo trudnym, a czasami wręcz niemożliwym zadaniem.
Szyciem ciężkim zajmują się przede wszystkim profesjonalne szwalnie oraz zakłady krawieckie. W tym przypadku mamy do czynienia z szyciem ciężkiej i wymagającej posiadania dobrego sprzętu odzieży, do której możemy zaliczyć m.in. płaszcze i garnitury. Szycie ciężkie odnosi się także do prac związanych np. z obrębieniami grubych materiałów tapicerskich – wyjaśnia ekspert z firmy SINTEX.
Wyposażenie zakładu krawieckiego i szwalni, które umożliwia szycie ciężkie
W celu zajmowania się krawiectwem ciężkim konieczne jest zainwestowanie w dobry sprzęt. Do tego typu prac służą przemysłowe maszyny do szycia ciężkiego, a także inne maszyny, które ułatwiają pracę z grubymi i często „opornymi” na działanie nawet ostrych nożyczek materiałami np. dziurkarki, stebnówki, owerloki przemysłowe i urządzenia krojcze.
Maszyny do szycia ciężkiego powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej pracowni krawieckiej oraz w szwalni. Mogą być wykorzystywane nie tylko do szycia odzieży wierzchniej np. płaszczy, marynarek oraz garniturów, ale także wysokiej jakości, specjalistycznej odzieży roboczej i obić tapicerskich. Znajdą także zastosowanie w każdej szwalni zajmującej się szyciem i obróbką naturalnej skóry.
Szycie ciężkie nie jest zwykle praktykowane w warunkach domowych, jednak posiadając profesjonalną maszynę do szycia, można się nim zajmować także w celach hobbystycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana
Komentarze użytkowników do artykułu
-
Czym sie różni umowa o pracę szwaczki szycia lekkiego od ciężkiego?