Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Szklane drzwi w domu. Hit czy kit?

Szklane drzwi wewnętrzne stanowią nieoczywisty element aranżacji. Z jednej strony pozwalają na funkcjonalny podział mieszkania, a z drugiej – nie ograniczają, lecz powiększają przestrzeń. Skrzydła zapewniają bowiem swobodny przepływ światła, który sprawia, że mieszkanie wydaje się większe, jaśniejsze i pełniejsze życia. Co jeszcze wyróżnia podobne instalacje?
Drzwi „pokojowe” odgrywają znaczącą rolę w aranżacji wnętrza – uzupełniają oraz podkreślają jej charakter, o ile są odpowiednio dobrane do przyjętego stylu i wyposażenia. Szkło sprawdza się więc w nowocześnie i industrialnie urządzonych mieszkaniach, a także w lokalach o małym metrażu, gdzie odrobina światła może „zdziałać cuda” i optycznie powiększyć przestrzeń. Taki efekt bywa również pożądany w ciemnych, wąskich korytarzach oraz przedpokojach. Warto je rozjaśnić, montując skrzydła z estetycznym przeszkleniem.
Przeczytaj również: Drzwi przesuwne jako rozwiązanie oszczędzające miejsce w domu i ogrodzie
Szklane drzwi wewnętrzne – efektowne czy efekciarskie?
Niektóre osoby obawiają się, że proponowane instalacje są nietrwałe, kruche i niebezpieczne w codziennym użytkowaniu (zwłaszcza przez dzieci). Zdaniem łódzkiej firmy Mont-Plast, takie przeświadczenie bierze się z nieznajomości zastosowanego materiału. Szkło wykorzystywane do produkcji drzwi wewnętrznych zwykle jest hartowane, co oznacza, że wykazuje odporność na wielokrotne trzaskanie i uderzanie w ścianę. Zastrzeżenia dotyczą też kwestii estetycznych, tj. dopasowania przeszklonych skrzydeł do wnętrza, w którym mają się znajdować.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie drzwi do mieszkania, aby spełniały wszystkie wymagania?
Aby instalacja nie stała się „kitem”, warto wiedzieć, w jakich aranżacjach sprawdzi się najlepiej. Szkło można zobaczyć m.in. w loftowych wnętrzach – nie tylko w postaci drzwi wewnętrznych (w Łodzi np. często montuje się „zamglone” skrzydła), ale również balustrad i dekoracji. Warto jednak zrezygnować z takich instalacji w klasycznie i rustykalnie urządzonych mieszkaniach, a wykorzystać je do minimalistycznych i nowoczesnych „kompozycji”. Szklane drzwi spełnią się także w roli „przegrody”, jaka może znajdować się między kuchnią a salonem.
Co trzeba wiedzieć o szklanych drzwiach wewnętrznych?
Wybierając jakiekolwiek drzwi wewnętrzne, warto pamiętać o tym, że powinny otwierać się w określonym kierunku. Jeżeli korytarz jest stosunkowo wąski, poleca się skrzydła, które uchylają się do środka kolejnego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że łazienka zawsze powinna być otwierana na zewnątrz, co narzucają kwestie bezpieczeństwa. Przeszklenie zastosowane w drzwiach prowadzących do toalety musi też zostać odpowiednio „zamglone”, aby zapewniać prywatność domownikom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana