Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Studia czy szkoła policealna - co warto wybrać po szkole średniej?

Czy każdy absolwent szkoły średniej powinien iść na studia wyższe? Niekoniecznie. Jeszcze niedawno wybór wyższej uczelni był jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem, a każda inna decyzja wiązała się z koniecznością wysłuchiwania wielu niepochlebnych opinii. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Dlaczego tak się stało i czy studium policealne to faktycznie powód do wstydu?
Jeszcze w 2014 roku odsetek Polaków posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych wynosił 40,5%, czyli był to wynik wyższy, niż przeciętny w Unii Europejskiej. Mogłoby się wydawać, że są to dane bardzo pozytywne, jednak nic bardziej mylnego – zauważa nasz rozmówca ze szkoły STM w Częstochowie.Okazuje się bowiem, że wykształcenie Polaków nie odpowiada faktycznemu zapotrzebowaniu na rynku pracy, a szkoły wyższe nie są w stanie zapewnić młodym ludziom odpowiedniego przygotowania praktycznego. W rezultacie świeżo upieczeni magistrzy są postrzegani przez pracodawców jako bezużyteczni, a ich kompetencje są niewystarczające do wykonywania nawet tych zawodów, które uchodzą za mniej ambitne.
Wykształcenie a rynek pracy
Pierwsze sygnały o tym, że studia nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, zaczęły docierać do opinii publicznej od absolwentów kierunków humanistycznych. Całe rzesze politologów, europeistów, dziennikarzy, socjologów i filologów, po uzyskaniu tytułu musiało zmierzyć się ze smutną rzeczywistością – na rynku nie ma pracy odpowiadającej ich wykształceniu. Problem osiągnął na tyle dużą skalę, że już w roku 2016 GUS odnotował spadek studentów uczelni wyższych o aż 64 tysiące względem poprzedniego roku. Wygląda więc na to, że młodzi ludzie zdali sobie sprawę z faktu, iż posiadanie dyplomu dowolnego kierunku studiów nie jest przepustką do świetlanej przyszłości. Czasem lepiej zdobyć konkretny zawód, niż studiować bardzo ogólny kierunek.Kiedy wybrać szkołę policealną
Studia wyższe są oczywiście jedynym sposobem zdobycia uprawnień do wykonywania wielu zawodów, takich jak lekarz czy prawnik. Jednak osoby, które nie mają jasno zdefiniowanego celu, nie powinny decydować się na przypadkowy kierunek tylko po to, by móc pochwalić się wyższym wykształceniem. Jeżeli absolwent szkoły średniej poważnie myśli o zdobyciu konkretnych umiejętności i kwalifikacji, które zagwarantują mu dobry start w dorosłość, powinien wziąć pod uwagę szkołę policealną. Olbrzymią zaletą takich placówek edukacyjnych jest to, że nie wymagają one świadectwa maturalnego. Oznacza to, że szansę dalszego kształcenia otrzymują również te osoby, którym nie powiódł się końcowy egzamin po liceum czy technikum. Nie każdy zawód wymaga przecież doskonałej znajomości np. matematyki, od niedawna obowiązkowej na maturze. Wybierając się do szkoły policealnej wkraczamy na ścieżkę kształcenia w konkretnym zawodzie, a kończąc studium po zaledwie 2 lub 4 semestrach, jesteśmy pełnowartościowymi kandydatami do pracy. Oferta edukacyjna szkół policealnych jest bardzo zróżnicowana. Uczniowie mogą wybierać spośród kierunków ścisłych, takich jak technik rachunkowości czy informatyki, ale także tych wymagających wiedzy ogólnej, jak technik administracji czy BHP. Bardzo rozsądnym wyborem jest nauka na jednym z kierunków społecznych, jak opiekun środowiskowy lub opiekun w domu pomocy społecznej, po których z pewnością nie ma problemu ze znalezieniem pracy.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana