Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sposoby transportu betonu
Mieszanki betonowe, w zależności od zastosowanych składników, mogą wiązać szybko lub nieco wolniej, co wpływa na maksymalny czas transportu. W tym celu stosuje się samochody ciężarowe, pojazdy HDS, wywrotki oraz betonomieszarki. Środki transportu powinny być dostosowane do rodzaju betonu oraz warunków panujących na zewnątrz. Dostarczenie betonu na poszczególne kondygnacje można wykonać za pomocą pompy.
Czas trwania transportu
Beton przeznaczony na niewielkie potrzeby jesteśmy w stanie przygotować sobie sami. W takich sytuacjach przeważnie przewozi się go taczkami, wózkami lub pojemnikami z otwieranym dnem. Większa ilość betonu wymaga jednak skorzystania z profesjonalnej firmy, która przygotuje mieszankę odpowiedniej jakości. Jej transport ma duże znaczenie w procesie betonowania. Nieodpowiednie traktowanie betonu może powodować obniżenie jego wartości. Czas transportu uzależniony jest od konsystencji mieszanki, użytych składników, jej temperatury oraz temperatury powietrza na zewnątrz. Mieszanki plastyczne i półciekłe powinny być przewożone maksymalnie 1,5 h przy temperaturze do 15oC oraz 0,5 h od 15 do 30 oC.
Różne sposoby przewożenia betonu
Mieszanki betonowe, które są gęstoplastyczne, plastyczne lub półciekłe, przewozi się betonomieszarkami samochodowymi. Są to pojazdy wyposażone w obracający się mieszalnik, który pozwala dłużej utrzymać określoną gęstość. Beton o konsystencji suchej transportowany jest za pomocą wywrotek. Ze względu na charakter tej metody, trzeba przy tym spełniać określone warunki. Skrzynia wywrotki powinna być odpowiednio szczelna, by nie odsączała wody, co pogorszyłoby jakość betonu. Natomiast podczas wysokich temperatur lub w trakcie opadów deszczu mieszanka powinna być przykryta plandeką. Pracownik firmy STAMBET-BUD w Grodzisku Mazowieckim dodaje:
Beton przewozi się także samochodami ciężarowymi oraz pojazdami HDS.
Zastosowanie pomp do betonu
Dostarczenie mieszanki do określonego miejsca to tylko część problemów transportowych. Trzeba także przemyśleć kwestię rozlewania betonu. Wąski teren, wysokie piętra budynków i skomplikowane konstrukcje uniemożliwiają bezpośrednią wylewkę. Przy niewielkiej odległości w poziomie można używać taczek. Natomiast zaawansowane projekty składające się z wielu pięter potrzebują pomp do betonu z wysięgnikiem określonej długości. Jest to również rozwiązanie stosowane w przypadku długich prac, które wymagają ciągłego mieszania betonu w gruszce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana