Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sposoby na oprawę dokumentów powyżej 300 kartek
Dokumenty liczące więcej niż 300 kartek można zbindować. Jest to najbardziej popularna metoda scalania i oprawiania dokumentów. Bindowanie polega na podziurkowaniu kartek i spięciu ich przy użyciu bindownicy za pomocą plastikowej lub drucianej sprężynki. Można dodatkowo zastosować grzbiet lub okładkę. Jest to tani i szybki sposób oprawiania różnych dokumentów. Bardziej eleganckie systemy kanałowe ograniczone są do 300 kartek – kanał jest wówczas metalowy a okładka twarda.
Metody bindowania
Podczas bindowania najczęściej korzysta się z grzbietów plastikowych lub drucianych oraz wykonuje się okładki z grzbietem klejonym. Stosuje się także sztywne systemy z metalowym kanałem i twardą oprawą. Plastikowa sprężynka do bindowania może połączyć nawet całą ryzę papieru, aczkolwiek kluczowy jest dobór odpowiedniej grubości grzbietu do ilości kartek. Co ważne, okładki nie są w sposób trwały połączone z grzbietem, co daje możliwość ich swobodnej modyfikacji w razie potrzeby. To samo tyczy się kartek – można je przekładać, przełączać i odłączać bez ryzyka uszkodzenia grzbietu.
W przypadku dokumentów o liczbie kartek większej niż 300 nie sprawdzi się oprawa drutowa – można ja stosować przy dokumentach liczących maksymalnie 120 kartek. Co więcej, utrudniona jest także wymiana poszczególnych stron i oprawy. Często stosuje się także bidowanie listwą zatrzaskową, ale ograniczeniem jest ilość arkuszy.
Bindowanie na ciepło to termobindowanie – ułożone w odpowiedniej kolejności kartki wkłada się termobindownicy, która zgrzewa arkusz za pomocą kleju umieszczonego na grzbiecie okładki. Miękka oprawa termozgrzewalna sprawdzi się przy obszernych plikach dokumentów, natomiast listwa wsuwana przeznaczona jest raczej do dokumentów o średniej objętości. Do dokumentów liczących ponad 300 stron można zastosować także klejenie metalowym grzbietem.
Oprawa kanałowa
Oprawa kanałowa jest najczęstszą metodą oprawiania prac dyplomowych, ponieważ bardzo elegancko się prezentuje. Ponadto na okładce można umieścić dowolny napis metodą tłoczenia folią na zimno lub na gorąco bądź sitodrukiem. Oprawianiem prac dyplomowych zajmuje się FHU Sezam – ksero i druk w Krakowie, który prowadzi także sklep internetowy. Dostępne są okładki w wielu różnych kolorach z możliwością naniesienia napisu. Oprawianie techniką kanałową polega na zaciśnięciu metalowej listwy, która znajduje się w grzbiecie okładki. Warto jednak wiedzieć, że oprawy mają określone rozmiary dopasowane do ilości kartek. Dostępne są także okładki dla dokumentów liczących 300 arkuszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana