Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sposoby czyszczenia kotłów
Czyszczenie kotłów może odbywać się różnymi metodami, jednak obecnie najbardziej popularne jest czyszczenie metodą ssąco-tłoczącą, którą wykonuje się dzięki specjalistycznym pojazdom z agregatami. Ich budowa i wyposażenie w zbiornik oraz węże umożliwia czyszczenie kotła nawet w odległości do 100 m. Dowiedz się, na czym polega ta metoda oraz poznaj inne sposoby czyszczenia tych zbiorników.
Kotły: Technika ssąco-tłocząca idealna do czyszczenia kotłów
Obecnie bardzo popularną techniką czyszczenia jest technika ssąco-tłocząca. Dzięki specjalistycznym pojazdom z agregatami możliwe jest podciśnieniowe usuwanie zanieczyszczeń, w tym także tych usytuowanych w kotłach. W praktyce wygląda to tak, że pojazd wyposażony jest w zbiornik (najlepsze firmy oferują nawet zbiorniki mające 14 m 3 pojemności) oraz elastyczne węże ssące, które umożliwiają usuwanie zanieczyszczeń z kotłów. Aby jednak czyszczenie było skuteczne, muszą brać w nim udział minimum 2 osoby, które zajmą się obsługą nowoczesnego sprzętu, gdzie jeden pracownik jest operatorem, a drugi zajmuje się podłączaniem węży. Co ciekawe, tą metodą można czyścić kotły znajdujące się na dużej odległości – nawet do 100 m! Po wykonaniu czyszczenia właściwego, pracownicy przechodzą do końcowego etapu, w którym wykorzystywana jest myjka wysokociśnieniowa, która uzupełnia proces czyszczenia. Ponadto, pojazdy ssąco-tłoczące np. z firmy MAKOWSKI INDUSTRIESERVICE z Torunia oprócz tego, że samodzielnie zasysają dane medium, to również w niektórych kotłach wykorzystują do usuwania zanieczyszczeń dodatkowy sprzęt. Warto jednak podkreślić, że takie działania wydłużają czyszczenie kotłów. Co należy również wiedzieć, to fakt, że zassane materiały wywożone są później do zakładu bądź do miejsca wskazanego przez zamawiającego.Inne metody czyszczenia kotłów – co jest skuteczne?
Czyszczenie kotłów możliwe jest również innymi metodami. Jeśli nie wykorzystywana jest popularna i skuteczna metoda z użyciem pojazdu ssąco-tłoczącego, to można zdecydować się na np. metodę chemiczną, która jednak ze względu na używane środki czyszczące, wykonywana jest przez niewiele zakładów w kraju. Metoda ta sprawdza się np. przy kotłach opłomkowych, żeliwnych, wodnych rurowych i stalowych oraz wytwornicach pary. Przed dokonaniem tego typu czyszczenia, konieczne jest pobranie próbki, wykonanie badań laboratoryjnych, w których dochodzi do roztwarzania próbek, opracowanie technologii czyszczenia chemicznego dla danego kotła, a dopiero później próba ciśnieniowa i właściwe czyszczenie. Oprócz tego czyszczenie może odbywać się metodami takimi jak m.in. metoda na sucho bądź na mokro (metoda hydrodynamiczna).Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana