Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Skuteczne metody likwidacji problemu nadmiernej potliwości

Szacuje się, że problem nadmiernej potliwości dotyczy nawet 3% populacji. Jest to dolegliwość wstydliwa, często uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją skuteczne, a jednocześnie mało inwazyjne metody likwidacji tego problemu, umożliwiające zahamowanie pocenia nawet na okres kilkunastu miesięcy. Choć trzeba je powtarzać, przynoszą ulgę na dłuższy czas – dlatego warto wiedzieć, jak możemy sobie pomóc przy nadpotliwości.
Ostrzykiwanie toksyną botulinową – likwidacja nadmiernej potliwości
Choć metod leczenia nadpotliwości jest kilka, wstrzykiwanie toksyny botulinowej, czyli botoksu, jest najskuteczniejszą, a jednocześnie mało inwazyjną metodą. Botoks podawany jest bezpośrednio w miejsce, w którym pojawia się zwiększone wydzielanie potu: w pachy, dłonie lub stopy. Wystarczy niewielka dawka, by zablokować nerwy odpowiadające za aktywację gruczołów potowych. Mówiąc prościej, toksyna botulinowa sprawia, że w miejscu, w którym została podana, przestajemy się pocić.
Przeczytaj również: Toksyna botulinowa a kwas hialuronowy - porównanie
Zahamowanie wydzielania potu jest całkowite, choć niestety nietrwałe – botoks blokuje nerwy odpowiedzialne za aktywację gruczołów potowych na okres około 6-12 miesięcy. To, na jak długo zostanie zatrzymane wydzielanie potu, zależy od naszego organizmu. I choć po tym czasie zabieg należy powtórzyć, jest to metoda najskuteczniejsza, a jednocześnie w najmniejszym stopniu obarczona ryzykiem powikłań.
Jak przebiega zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej przy nadmiernej potliwości?
Co ważne, wstrzyknięcie botoksu nie jest bolesne. Jeśli jednak nasz próg bólu jest dość niski, przed zabiegiem przeprowadzanym np. w klinice medycyny estetycznej RENEW w Białymstoku otrzymamy znieczulenie miejscowe.
Przed zabiegiem wykonuje się test jodowo-skrobiowy (test Minora). Lekarz smaruje miejsce, w którym występuje problem nadpotliwości jodyną, a następnie posypuje skrobią. W miejscach, w których gruczoły potowe są szczególnie reaktywne, pojawiają się ciemne plamy. Po określeniu, w którym miejscu występuje problem nadmiernej potliwości, wstrzykuje się podskórnie niewielką ilość toksyny botulinowej. Zabieg trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście minut, a po jego zakończeniu możemy wrócić do wykonywania codziennych czynności. Należy jedynie pamiętać o tym, żeby przez kilka następnych dni nie korzystać z masaży, sauny ani solarium.
Z zabiegu wstrzykiwania toksyny botulinowej może skorzystać każdy, choć należy poinformować lekarza o ewentualnych przeciwwskazaniach: chorobach przewlekłych, branych lekach. Dzięki temu zabieg będzie w pełni bezpieczny, a my będziemy mogli cieszyć się zahamowaniem potliwości nawet przez kilka-kilkanaście miesięcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana