Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sekrety zdrowego opalania
Zimą, gdy do Polski nadchodzą mrozy, wielu z nas planuje wycieczki zagranicę do ciepłych i słonecznych krajów. Pozwala nam to na oderwanie się od szarej rzeczywistości, na właściwe doładowanie baterii oraz na złapanie trochę promieni słonecznych. Wielu z nas jednak niestety zapomina przy tym o podstawowych zasadach, których powinniśmy przestrzegać podczas wysokiej ekspozycji na promienie słoneczne. Jest to jednak bardzo ważne. W jaki sposób prawidłowo się opalać, możesz przeczytać w naszym artykule.
Rozsądne korzystanie z promieni słonecznych
O tym, że działanie promieni słonecznych jest bardzo ważne dla naszych organizmów wie chyba każdy. Słońce to przede wszystkim nieocenione źródło witaminy D, która ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie oraz sprzyja gojeniu się ran. Witamina D ma działanie przeciwdepresyjne, sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego oraz układu krążenia. Niestety, ze słońca trzeba rozsądnie korzystać, ponieważ zbyt długie oddawanie się kąpielom słonecznym, bez należytego zabezpieczenia, może przynieść bardzo negatywne skutki.Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z Apteki stacjonarnej i internetowej Pod Różami w Raciborzu: Opalanie bez użycia kremów i olejków z odpowiednio dobranym do naszej cery filtrem, może skutkować poparzeniami, powstawaniem różnego typu chorób dermatologicznych, m.in. atopowe zapalenie skóry, przebarwienia, rogowacenie naskórka czy plamy soczewicowate, a także groźny nowotwór skóry, czyli czerniaka. Zagrożenie to jest na tyle duże, że na szczęście coraz więcej osób decyduje się na używanie aptecznych środków, które posiadają filtry promieniochronne, gwarantujące bezpieczne opalanie.
Jak dobrać odpowiedni filtr
Żeby móc dobrać odpowiedni krem do opalania, musimy najpierw poznać swój fototyp skóry, który oznacza jej zdolność do przyswajania określonych dawek promieni słonecznych. Fototyp skóry zależy od zawartości melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za ochronę skóry przed uszkodzeniami. W zależności od tego, jak dużo posiadamy melaniny, nasza skóra ma zdolność do bardziej brązowej opalenizny. W Polsce najczęściej występują 3 rodzaje fototypów, począwszy od najjaśniejszego fototypu północnoeuropejskiego, poprzez bardziej brązowy fototyp środkowoeuropejski, aż do cechującego się barwą najbardziej zbliżoną do brązu fototypu południowoeuropejskiego. Im bardziej nasza skóra jest jasna, tym potrzebuje mocniejszego filtra. Oprócz rodzaju fototypu skóry, ważne dla naszej tolerancji na promienie słoneczne są również takie czynniki, jak wiek (zazwyczaj po 50. r. ż. nasza tolerancja się obniża), przyjmowane leki, a u kobiet tolerancja na słońce może się również zmniejszyć w trakcie miesiączki.Właściwy krem podstawą opalania
Podstawą wyboru odpowiednich kremów i olejków do opalania powinien być zawsze rodzaj zastosowanych w nich filtrów przeciwsłonecznych. Najlepsze środki posiadają filtry chroniące naszą skórę zarówno przed promieniowaniem typu UVA, jak i promieniowaniem typu UVB. Zasadniczo filtry dzielą się na dwie grupy: mineralne, których działanie polega na odbijaniu promieni słonecznych oraz filtry chemiczne, które powodują absorpcję promieniowania UV, zamieniając ją na zwiększającą temperaturę energię, przez co skóra łatwiej traci naturalną wilgotność. Oprócz rodzaju filtrów, niezwykle ważna jest wartość faktora, który pokazuje jaką dany specyfik ma moc ochronną przeciw promieniowaniu UVB. Wysokość wartości faktorów oznacza ilość blokowanych promieni słonecznych, i tak faktor o wartości SPF 2, blokuje 50 proc. promieni, SPF 15 93,3 proc. promieni, SPF 30 96,7 proc. promieni, natomiast SPF 50 aż 98 proc. Osoby o fototypie skóry południoweuropejskim, mogą spokojnie stosować kremy i olejki do opalania z faktorem SP 15 lub niższym, osoby z fototypem środkowoeuropejskim powinny stosować faktor SPF 20-25, a później zejść do SPF 15, natomiast osoby z fototypem północnoeuropejskim nie powinny stosować niższych faktorów niż SPF 30. Jak więc widać, nie trzeba wiele, żeby nasze wymarzone wakacje i kąpiele słoneczne nie stały się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Jeżeli sami nie będziemy potrafili wybrać odpowiednich dla naszej cery środków ochronnych, warto jest się poradzić farmaceuty w aptece.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana