Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ścielarka do kurnika – sprzęt niezbędny w hodowli drobiu

Spis treści
- Zapotrzebowanie na ścielarkę w hodowli drobiu
- Zasada działania ścielarki
- Czy warto zainwestować w ścielarkę do kurnika?
Trudno wyobrazić sobie utrzymanie porządku w halach hodowlanych bez specjalistycznego sprzętu. Maksymalną efektywność i wydajność pracy może zapewnić wyłącznie wysokiej klasy ścielarka do kurnika. Taki pojazd rolniczy umożliwia szybką i sprawną obsługę stanowisk przez jedną osobę. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w taką maszynę i gdzie znajdzie szczególne zastosowanie?
Zapotrzebowanie na ścielarkę w hodowli drobiu
Hodowla drobiu wiąże się z dziennym wytwarzaniem sporych ilości nieczystości. Szacuje się, że wymiana podłoża o grubości do 10 cm w kurniku o powierzchni 2 tys. m2 wiąże się z zużyciem około 10 ton ściółki. To spora wartość, szczególnie jeśli pod uwagę bierze się jeszcze kwestię roboczogodzin za wykonaną pracę.
Należy też oczywiście brać pod uwagę rygorystyczne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy – w halach z drobiem muszą panować odpowiednie warunki sanitarne. Ściółka sama w sobie nie należy to najtańszych produktów, szczególnie jeśli jej koszt pomnoży się przez zakładaną dzienną gramaturę.
Opisane wyżej problemy można w dużym stopniu rozwiązać, wyposażając się w wysokiej klasy ścielarkę do kurnika.
Zasada działania ścielarki
Ścielarka do kurnika to urządzenie, którego główną funkcją jest rozrzucanie ściółki różnego typu. Mogą to być:
- trociny,
- sieczka słomy,
- wióry,
- piasek,
- papier,
- wapno hydratyzowane,
- superfosforat,
- pellet.
Zwłaszcza ostatni typ podłoża jest opłacalny. Ściółka ta jest zbliżona w swojej strukturze i właściwościach do naturalnej słomy, dzięki czemu jest bezpieczna dla drobiu. Ponadto pellet ma ponadprzeciętne możliwości absorbcji wilgoci oraz nie ulega pyleniu.
Wydajność pracy takiej maszyny jest imponująca. Najlepsze modele ścielarek, na przykład AG DISPENSER HYBRID, dostępna w ofercie firmy DOZAGRO, rozsypuje ściółkę na około 160 legowiskach w zaledwie 5-6 minut.
Jednak sprawne rozrzucanie ściółki to nie jedyna zaleta urządzenia. Przy jego wykorzystaniu słomę można od razu ciąż na mniejsze kawałki, co podnosi jej walory użytkowe. Wzrasta zdolność słomy do wchłaniania wody, dzięki czemu wzrasta orientacyjny czas wykorzystania pojedynczego „rzutu” słomy. Można ją wymieniać rzadziej, więc tym samym zmniejszają się koszty ściółkowania.
Czy warto zainwestować w ścielarkę do kurnika?
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że przekraczanie zalecanych wartości wilgotności w kurniku prowadzi do zwiększenia stężenia amoniaku i siarkowodoru. Wilgotne podłoże tworzy środowisko rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Tymczasem dbanie o regularną wymianę ściółki metodami manualnymi może być dla hodowcy bardzo uciążliwe – zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym.
Z pewnością warto więc rozważyć tego typu inwestycję. To bardzo ważne, by stale podnosić efektywność działania hodowli i dbać o zachowanie optymalnych standardów w zakresie jakości, wydajności i bezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana