Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Różnice między prętami ciągnionymi i walcowanymi
Pręty stalowe to jeden z podstawowych wyrobów hutniczych. Warto wiedzieć, że mogą być one obrabiane na różne sposoby, które potem wpływają na ich właściwości. Wśród najczęściej wybieranych metod można wyróżnić walcowanie lub ciągnienie prętów stalowych. Dowiedz się, jaka jest różnica pomiędzy tymi sposobami obróbki i jakie ma to przełożenie na ich trwałość oraz jakość.
Pręty stalowe – czym są i gdzie się je wykorzystuje?
Pręty stalowe to wyroby, które mogą charakteryzować się różną długością i przekrojem. Najczęściej ich zastosowanie można znaleźć w:
budownictwie – trudno sobie wyobrazić wykonanie jakiejkolwiek konstrukcji betonowej bez nich, gdyż są często wykorzystywane w zbrojeniach,
produkcji ogrodzeń i bram – pręty stalowe można zabezpieczyć np. malowaniem proszkowym czy ocynkowaniem, dzięki czemu doskonale nadają się do tworzenia płotów czy furtek,
Przeczytaj również: Do czego wykorzystywane są okrągłe pręty walcowane?
przemyśle meblarskim, gdzie chętnie są wykorzystywane do tworzenia np. stołów, mebli ogrodowych czy regałów,
produkcji maszyn.
Pręty stalowe to produkty, które mają wiele zastosowań. Można je zamówić w specjalistycznych hurtowniach, takich jak firma MTM Stal.
Pręty ciągnione i walcowane – jak powstają?
Metoda wyrobu i obróbki prętów stalowych w dużym stopniu może wpłynąć na ich właściwości. Wśród najczęściej spotykanych można wymienić:
walcowane
Pręty walcowane mogą być obrabiane na zimno lub gorąco. W przypadku tego pierwszego sposobu można uzyskać gładsze elementy. Samo walcowanie polega na wprowadzeniu stali pomiędzy walce, które za pomocą ruchów obrotowych nadają kształt produktowi. W zależności od potrzeb można zdecydować się na pręty walcowane okrągłe, kwadratowe lub płaskie. To produkt, który często jest używany do dalszej obróbki, gdyż charakteryzuje się dużą elastycznością.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze stalowych prętów?
ciągnione
Ta metoda polega na przeciąganiu prętów walcowanych przez specjalną formę, czyli ciągadło o mniejszej średnicy, niż obrabiany element. W ten sposób można uzyskać produkty w określonych wymiarach i o wygładzonych powierzchniach. Pręty ciągnione charakteryzują się większą sztywnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż walcowane. Wyróżnia je także estetyczny wygląd. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na większą liczbę procesów obróbki, jakie przechodzą te elementy, często są one droższe.
Przeczytaj również: Rodzaje, zalety i zastosowanie prętów walcowanych
Wybór prętów stalowych jest uzależniony od celu ich późniejszego zastosowania. Dzięki temu można uzyskać doskonały półprodukt do dalszej obróbki, lub gotowy element o dużej wytrzymałości i atrakcyjnym wyglądzie. Warto zatem przeanalizować te aspekty przed zamówieniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana