Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Różnice między pogrzebem świeckim a katolickim
Coraz więcej osób, również w Polsce, decyduje się na świecki pogrzeb. Czym się on różni od tradycyjnego obrządku w kościele katolickim? Wiele osób sądzi, że jedyną, a w każdym razie główną różnicą jest brak księdza, reprezentującego religię i wiarę w jednego Boga. Tymczasem, prócz prowadzenia ceremonii przez osobę świecką, istnieją też różne możliwości co do przebiegu pogrzebu. Wiele zależy od ustaleń rodziny z mistrzem ceremonii.
Miejsce pogrzebu świeckiego
Na świecki pogrzeb lepiej wybrać cmentarz komunalny, wtedy łatwiej jest o dostęp do cmentarnej kaplicy. Na cmentarzach wyznaniowych księża mogą nie wyrazić na to zgody. To dlatego na cmentarzu komunalnym większość ceremonii świeckich odbywa się w kaplicy cmentarnej, a na cmentarzach wyznaniowych istotna część obrządków ma często miejsce przy otwartej mogile.Istnieje jeden wyjątek – jeśli cała rodzina ma wykupione miejsce na cmentarzu wyznaniowym, nikt nie może zakazać korzystania z cmentarnej kaplicy – wyjaśnia pracownik Zakładu Pogrzebowego Charon w Elblągu.
Jak zorganizować świecki pogrzeb
Związane ze świeckim pogrzebem formalności załatwia się podobnie jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Trzeba tylko znaleźć mistrza/mistrzynię ceremonii pogrzebowej. Można skorzystać z polecenia zakładu, organizującego cały pogrzeb, z poleceń znajomych czy wyszukiwarki w internecie. W Polsce istnieją już stowarzyszenia mistrzów ceremonii, listy mistrzów rekomendowanych, a nawet tzw. karty profesjonalisty. Rodzina zmarłego ustala przebieg ceremonii telefonicznie bądź podczas spotkania osobistego. Jeśli bliscy mieszkają zbyt daleko albo ze względu na załamanie po śmierci ukochanej osoby nie są w stanie się spotkać, mistrz/mistrzyni prosi o wypełnienie tzw. karty ceremonii. Chodzi o informacje na temat osoby zmarłej, które pozwoliłyby na przygotowanie obrządku, które byłoby jej bliskie.Jak wygląda świecka ceremonia
Różnice między pogrzebem katolickim i świeckim często widać już przy bramie cmentarza. Zdarza się, szczególnie na cmentarzach wyznaniowych, że Mistrz przy bramie wita rodzinę i przyjaciół zmarłego. Przemawia do nich, tworzą orszak pogrzebowy i wspólnie idą do mogiły. Dalsza ceremonia odbywa się przy otwartym grobie. Jej czas i przebieg zależy od życzeń rodziny. Mistrz stara się wesprzeć rodzinę, mówi o filozofii życia i śmierci. Zwykle więcej niż na pogrzebie katolickim mówi się o osobie zmarłej. Ceremonia trwa od 20 minut do godziny, a jej koszt waha się od 300 do 500 zł. Jeśli wybrany mistrz musi przyjechać z daleka, zwraca mu się także koszty podróży.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana