Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje zabaw dziecka
Obok pracy i nauki zabawa jest jedną z głównych form aktywności. U dzieci w wieku przedszkolnym jest aktywnością podstawową, a jej wartość leży nie tylko w dostarczaniu maluchowi przyjemności, ale także w stymulowaniu zdrowego rozwoju i wspieraniu procesów poznawczych.
Zabawy, dobrane odpowiednio do wieku dziecka, są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju – zwraca uwagę nasza rozmówczyni z Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik. To poprzez zabawę maluchy poznają otaczający je świat, rozwijają wyobraźnię i nabywają umiejętności potrzebnych do wykonywania zadań w grupie. Zabawy sprzyjają rozwojowi w sferze fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej.
Zabawy czynnościowe
Ten rodzaj zabaw określa się także manipulacyjnymi i funkcjonalnymi, a przeznaczone są one dla najmniejszych dzieci. Polegają one na wykonywaniu bardzo prostych czynności, w efekcie których nie powstają żadne wytwory. Poprzez zabawy czynnościowe, taje jak przekładanie przedmiotu z miejsca na miejsce, turlanie, czy po prostu oglądanie obiektu, dziecko poznaje właściwości przedmiotu znajdującego się aktualnie w centrum jego zainteresowania.
Zabawy konstrukcyjne
Zabawy konstrukcyjne prowadzą do powstawania nowych przedmiotów i zaspakajają naturalną u dziecka (i nie tylko!) potrzebę tworzenia. Z jednej strony pobudzają wyobraźnię, a z drugiej są świetnym ćwiczeniem na koncentrację. Podobnie jak zabawy czynnościowe stymulują rozwój spostrzegawczo-ruchowy. Najprostsze przykłady takich zabaw to budowanie z klocków i lepienie figurek z plasteliny.
Zabawy tematyczne
Ten rodzaj zabaw nazywany jest także fikcyjnymi, imaginacyjnymi czy twórczymi, jednak potocznie najczęściej mówi się po prostu o zabawie w role. Mają one olbrzymie znaczenie uspołeczniające, gdyż bawiąc się dziecko naśladuje sytuacje obserwowane w codziennym życiu. Bardzo ważne jest, żeby zabawa miała jasno określony temat – stąd nazwa. Tego typu zabawy bardzo często inicjowane są przez maluchy i nie wymagają dodatkowej zachęty.
Zabawy badawcze
Ich źródłem jest olbrzymia u dzieci ciekawość świata i potrzeba jej zaspokojenia. W toku takich zabaw dzieci wykonują rozmaite doświadczenia i eksperymenty na dostępnych zabawkach i materiałach.
Zabawy ruchowe
Pozwalają rozwijać sprawność i tężyznę fizyczną dziecka, przy okazji zaspakajając bardzo dużą w tym okresie potrzebę aktywności ruchowej – mówi ekspert z Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik. Zabawy ruchowe mogą być także elementem zawodów, a wtedy uczą zdrowej rywalizacji.
Zabawy dydaktyczne
To ostatni rodzaj z omawianych w niniejszym tekście zabaw, który pojawia się w repertuarze dziecięcych aktywności najpóźniej. W przeciwieństwie do rodzajów wymienionych wcześniej, zabawy tego typu nie polegają one na swobodnej twórczości i inwencji dziecka, ale mają z góry ustalony przez opiekuna przebieg.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana