Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje wykopów pod fundamenty
Fundamenty są kluczowe dla stabilności budynku, wykopy pod fundamenty to też jedna z pierwszych prac wykonywanych na placu budowy. Z tego powodu należy odpowiednio przygotować się do pracy, aby zapewnić dobrą podstawę do kontynuowania budowy. Wyróżnia się kilka rodzajów wykopów pod fundamenty, a każda z nich stosowana jest w zależności od planowanego budynku lub warunków podłoża. Jakie wykopy pod fundamenty można wykonać?
Wykop pod fundamenty wąsko- i szerokoprzestrzenne
Już na etapie planowania budowy należy przemyśleć, jakie prace ziemne będą najlepsze do przygotowania terenu dla danego budynku. Wśród prac ziemnych wyróżnia się również wykopy pod fundamenty, a te dzielą się na wąskoprzestrzenne oraz szerokoprzestrzenne. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety.
Przeczytaj również: Formalności, o których należy pamiętać zakańczając budowę domu
Wykopy wąskoprzestrzenne charakteryzują się szerokością dna nieprzekraczającą 1,5 metra. Wykonuje się je jako przygotowanie pod ławy fundamentowe w szalunku, a wykopy prowadzone są wyłącznie wzdłuż miejsca, w którym zaplanowane jest wylanie ławy. Wykop musi być na tyle szeroki, aby swobodnie zmieścić w nim szalunek. Szczególnym rodzajem wykopu wąskoprzestrzennego jest taki, który przygotowywany jest specjalnie pod ławy fundamentowe zalewane bezpośrednio w wykopie. Jego wymiary powinny być idealnie dostosowane do planowanych fundamentów, a ściany proste. W takim wypadku nie używa się szalunków, lecz wykop wykładany jest folią, a następnie zalewany odpowiednim materiałem.
Przeczytaj również: Jakie warunki gruntowe powinna spełniać działka pod budowę domu?
Wykopy szerokoprzestrzenne zajmują znacznie większy obszar, prace ziemne prowadzone są na obszarze pod całym budynkiem. Najczęściej wykopy pod fundamenty szerokoprzestrzenne stosuje się przy budynkach zakładających podpiwniczenie. Dokonanie takiego wykopu zakłada większą ilość pracy, jednak jest on polecany, ponieważ ułatwia prace w ramach następnego kroku po wylaniu fundamentów, czyli zasypywanie ich.
Od czego zależy wybór rodzaju wykopu pod fundamenty?
Wybór rodzaju wykopu pod fundamenty w przypadku domów jednorodzinnych często zależy od preferencji wykonawcy. Wyjątkiem jest budowa z podpiwniczeniem, wtedy konieczne jest wykonanie wykopu szerokoprzestrzennego. Taki rodzaj wykopu zalecany jest też w przypadku mało spoistych gruntów, takich jak piaski gliniaste lub lessy, wykonany w ten sposób fundament będzie stanowił lepsze oparcie dla budynku. Wykopy wąskoprzestrzenne i ławy fundamentowe stosuje się w przypadku budynków, które nie muszą być głęboko posadowione. Głębokość wykopów w obu przypadkach powinna sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntów.
Na większych budowlach można łączyć różne sposoby wykonywania fundamentów, dlatego w obrębie jednej budowy może okazać się konieczne wykonanie zarówno wąsko- jak i szerokoprzestrzennych wykopów. Do tego celu wykorzystuje się siłę ludzkich rąk, a wykopy wykonywane są ręcznie, co jest męczące i zajmuje dużo czasu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie koparki lub minikoparki, którą można wypożyczyć wraz z operatorem na godziny. Takie usługi oferuje firma Complex Car wykonawca prac ziemnych oraz dostawca kruszywa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana