Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje i zastosowanie pomp smaru i oleju

Pompy smaru i oleju umożliwiają utrzymanie i regulację ciśnienia substancji smarującej w instalacji centralnego smarowania. Do popularnych rodzajów zalicza się m.in. pompy elektryczne, pneumatyczne, beczkowe, manualne i zębate. Jakie sprawdzą się np. do smarów o dużej gęstości, a jakie do cieczy niekorozyjnych? Dowiedz się, czym się charakteryzują oraz gdzie najczęściej znajdują zastosowanie.
Rodzaje pomp smaru i oleju m.in. pompy elektryczne, pneumatyczne i beczkowe
Pompy smaru i oleju mogą mieć wiele rodzajów. Zalicza się do nich np. pompy elektryczne, które zazwyczaj są kompaktowe i uniwersalne oraz mają szereg zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Dodatkowo, mogą występować w wersji manualnej (kontrolę przeprowadza operator maszyny) bądź w pełni zautomatyzowanej (panel sterujący posiada np. popularna na rynku pompa Bravo). Wiele z nich cieszy się popularnością również dlatego, że pozwalają w kilku krokach projektować i instalować automatyczne centralne smarowanie. Innym rodzajem pompy smaru i oleju są pompy pneumatyczne, które zależnie od modelu mogą posiadać zbiornik (pomaga kontrolować ilość substancji) bądź też nie, a także czujnik minimalnego poziomu smaru. Kolejnym rodzajem tego typu pomp są pompy beczkowe, które mogą być zarówno elektryczne, pneumatyczne, jak i ręczne. W ofertach wielu firm znajdują się także pompy manualne, które zależnie od rodzaju, nadają się zarówno do układów jednoliniowych, jak i dwuliniowych oraz mają wbudowany bądź nie, regulator przepływu. Ostatnim rodzajem pomp smaru i oleju są pompy zębate, będące urządzeniami samosmarującymi, współpracującymi nie tylko z olejami, ale również innymi cieczami o właściwościach smarujących.Zastosowanie: Do czego wykorzystuje się pompy smaru i oleju?
Pompy smaru i oleju (np. z firmy USC z Poznania) mają wiele zastosowań. I tak np. pompy elektryczne często wykorzystywane są w aplikacjach przemysłowych i pojazdach mobilnych takich jak przyczepy, samochody ciężarowe, kombajny górnicze, ciągniki rolnicze oraz w innych, specjalistycznych maszynach. Niektóre z tego rodzaju pomp np. Mini Sumo stosuje się w strefach zagrożenia, z kolei np. elektryczne pompy liniowe znajdują zastosowanie w branżach takich jak chłodnictwo, rafinerie, przemysł gazowy, tworzyw sztucznych i sprężonego powietrza. Ponadto, mocna konstrukcja pomp pneumatycznych wykorzystywana jest do sterowania i kontroli większości układów smarowania małej i średniej wielkości (najczęściej w progresywnych układach smarowania). Z kolei np. pompy beczkowe stosowane są do smarów o dużej gęstości, niewymagających skomplikowanych procedur oraz cieczy niekorozyjnych (alkoholu, paliw, oleju opałowego itp.). Ponadto, wykorzystuje się je także jako pompy do uzupełniania zbiorników bądź pompy zasilające układy centralnego smarowania. Z kolei pompy manualne znajdują zastosowanie np. w małych maszynach, a pompy zębate w układach centralnego smarowania, chłodzenia, hydraulicznych i innych.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana