Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje aparatów ortodontycznych

Spis treści
- Podział aparatów na stałe i ruchome
- Aparaty stałe klasyczne
- Aparaty stałe lingwalne
- Aparaty stałe przezroczyste
- Aparaty retencyjne (stałe i ruchome)
Aparaty ortodontyczne umożliwiają przemieszczanie zębów w prawidłowe miejsca, co ma za zadanie nie tylko poprawić estetykę uśmiechu, ale również zapobiec problemom zdrowotnym. Współczesna ortodoncja stworzyła wiele typów aparatów, które odpowiadają różnym potrzebom pacjentów. W poniższym artykule postanowiliśmy scharakteryzować ich podstawowe rodzaje.
Podział aparatów na stałe i ruchome
Aparaty ortodontyczne przede wszystkim dzielą się na stałe i ruchome. Aparaty stałe mocuje się na cały okres leczenia. Założyć i zdjąć może je tylko lekarz ortodonta. Z tego powodu bywają uciążliwe dla pacjentów szczególnie w początkowym okresie ich noszenia. Aparaty ruchome zakłada się na kilka do kilkunastu godzin na dobę, przeważnie na noc. Dzięki temu nie wpływają na codzienną estetykę uśmiechu, a w razie jakiejkolwiek niewygody można je po prostu na chwilę zdjąć. Są one najczęściej tworzone na potrzeby dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na ich budowę składają się akrylowa płytka z metalowymi łukami i śrubami.
Aparaty stałe klasyczne
Wśród aparatów stałych najczęściej spotykane są aparaty klasyczne. Składają się z zamków klejonych na zewnątrz zębów, pierścieni lub tub i łuków. Zamki montuje się na kolejnych zębach. Oddziałuje na nie łuk, który wywiera taką siłę, by przesuwały się one w określonym kierunku. Noszenie takiego aparatu wiąże się z wizytami kontrolnymi co 4-6 tygodni. Zamki w tego rodzaju aparatach najczęściej są metalowe, lecz ze względów estetycznych wykonuje się je także z innych materiałów. Tzw. aparaty estetyczne posiadają zamki porcelanowe, które zlewają się z naturalnym kolorem uzębienia. Są one jednak nieco większe od metalowego pierwowzoru. Występują również zamki wykonane z przezroczystego kryształu. Jednak zachowanie estetycznego wyglądu wymaga stosowania diety pozbawionej potraw, które mogą powodować odbarwienia.
Aparaty stałe lingwalne
Są to aparaty, których zamki klejone są od wewnątrz, dzięki czemu pozostają niezauważalne. Choć efekt wizualny jest zadowalający, to ich noszenie jest bardziej uciążliwe. Pacjenci przeważnie dłużej się do nich przyzwyczajają, miewają kłopoty z mówieniem i muszą jeszcze dokładniej dbać o higienę jamy ustnej. Aparaty lingwalne mają także przeciwwskazania. Nie mogą nosić ich osoby z chorobami przyzębia, niskimi i krótkimi zębami oraz wąskimi łukami.
Aparaty stałe przezroczyste
Jest to rodzaj aparatów, które opierają się na systemie bezligaturowym. Poza zadowalającym efektem wizualnym cieszą się one popularnością ze względów leczniczych. Stosowany w nich system wywiera na zęby niewielki, ale ciągły nacisk, który w porównaniu do klasycznych aparatów może wyprostować zęby nawet pół roku szybciej. Natomiast wizyty kontrolne są przeprowadzane co 8-12 tygodni. Do tego pacjent nie odczuwa silnego bólu, który przeważnie towarzyszy podczas regulacji. Aparaty przezroczyste nie mają ostrych krawędzi, dzięki czemu prawidłowa higiena jamy ustnej jest ułatwiona.
Aparaty retencyjne (stałe i ruchome)
Retainery wykonuje się je po to, by utrzymać właściwą pozycję zębów po zakończonym leczeniu ortodontycznym. Aparat retencyjny stały montuje się po wewnętrznej stronie zębów tak samo jak aparat lingwalny.
Specjalista z gabinetu ortodontycznego Orchidea-Dent we Wrocławiu dodaje: Okres noszenia trwa od kilku miesięcy do kilku lat i zależny jest od rodzaju wady. W przypadku retainera ruchomego może być wymagane noszenie go tylko nocą lub przez całą dobę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana