Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Przeznaczenie kartonów z tektury falistej
Owijanie łatwo tłukących się przedmiotów, materiał ochronny na podłogę oraz kartony służące do przenoszenia różnorodnych przedmiotów to tylko nieliczne z zastosowań tektury falistej. Ze względu na wytrzymałość oraz trwałość tworzywo to ma różnorakie przeznaczenie. Podpowiadamy, czym jest tektura falista oraz gdzie znajduje swoje zastosowanie.
Czym jest tektura falista i jakie są jej rodzaje?
Mianem tektury falistej określa się materiał papierniczy, który występuje w wielu różnych wariantach. Powstaje poprzez sklejenie kilku warstw masy papierniczej, gdzie warstwa środkowa jest falowana, co zwiększa sztywność całego arkusza. Tektura falista może występować zarówno w wersji dwuwarstwowej, trzywarstwowej, jak i pod postacią arkuszy pięciowarstwowych i siedmiowarstwowych. Poszczególne rodzaje tektury różnią się typem fali. W tekturach dwuwarstwowych spotkamy:
- falę B, której grubość wynosi od 2,5 do 3 mm,
- falę C, gdzie jej grubość i wysokość mieści się w przedziale od 3 do 3,7 mm,
-falę E, nazywaną także mikrofalą, którą cechuje grubość od 1,1 do 1,7 mm.
Z kolei w modelu 5-warstwowym znajdziemy tekturę BC, której grubość wynosi od 6 do 7 mm oraz tekturę BE o grubości od 3,7 do 5 mm. Kartony z tektury falistej są rozwiązaniem ekologicznym, biodegradowalnym, ale także cechującym się wyjątkową trwałością oraz odpornością na uszkodzenia, zgniatanie oraz ściskanie. Warto także zauważyć, że tektura falista może być wykorzystywana wielokrotnie.
Gdzie znajduje ona swoje zastosowanie?
Mimo iż tektura falista znajduje swoje zastosowanie na przykład przy remoncie w owijaniu drogocennych przedmiotów, czy jako izolator akustyczny lub materiał ochronny na podłogę, najszersze zastosowanie ma jako materiał, z którego powstają kartonowe pudełka. Szerokie zastosowanie opakowań tego typu znajdziemy, między innymi w firmach kurierskich, spedycyjnych oraz w hurtowniach i magazynach, gdzie wykorzystywane są przede wszystkim lekkie modele trzywarstwowe. Tektura złożona z 5 lub 7 warstw sprawdza się natomiast w kartonach paletowych oraz do przeprowadzek.
Jak twierdzi ekspert reprezentujący producenta pudełek i kartonów producenta pudełek i kartonów MAKART- BOX: Z tektury falistej wykonuje się także ozdobne teczki oraz pudełka, w tym kartony teleskopowe i klapowe. Tektura falista świetnie sprawdza się także, jako opakowanie na przedmioty, które są nie tylko ciężkie, ale też duże gabarytowo. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi meble, drzwi, czy okna.
Kartony z tektury falistej są chętnie wykorzystywane także w gastronomi. Materiał wykorzystywany przy opakowaniach w tej dziedzinie powinien posiadać atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana