Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Protezy i implanty zębowe - podobieństwa i różnice
Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny. Ubytki zębowe mogą prowadzić do przesuwania się, a nawet wypadnięcia pozostałych zębów, zaniku wyrostków zębodołowych, wad zgryzu, zaburzeń proporcji twarzy, a nawet problemów gastrycznych. Dlatego istotne jest, aby w przypadku utraty własnych zębów zdecydować się na wstawienie protezy lub implantu.
W przypadku utraty zębów możemy zdecydować się na kilka rozwiązań, umożliwiających ich odtworzenie. Najpopularniejsze z nich to protezy i implanty zębowe. O podobieństwach i różnicach pomiędzy obydwoma rozwiązaniami odpowie stomatolog z gabinetu dentystycznego Proper Dent w Skawinie.
Protezy zębowe
Protezy zębowe są najtańszym i najpopularniejszym rozwiązaniem. Mogą odtwarzać całość lub tylko część utraconego uzębienia. W przeciwieństwie do implantów jest to uzupełnienie ruchome, nie mocowane na stałe. Podobnie jak implant, proteza może wiernie odwzorowywać naturalne zęby i na pierwszy rzut oka być niewidoczna. Wymaga jednak wyciągania oraz czyszczenia po każdym posiłku oraz na noc. Mogą się pod nią dostawać drobinki jedzenia. Jest to również rozwiązanie, które nie zapewnia wsparcia kości szczęki przed zanikaniem. Może powodować urazy lub odleżyny na błonie śluzowej jamy ustnej. Protezy mogą być używane nawet przez osoby, które w wyniku utraty zębów straciły również wyrostki zębodołowe. W przypadku wszczepienia implantów konieczna może być odbudowa kości.
Protezy zębowe, pod pewnymi warunkami, mogą być refundowane przez NFZ. Są to jednak najtańsze protezy akrylowe, a ubytek zębowy musi dotyczyć przynajmniej 5 zębów. Za lepszą protezę lub implanty zapłacimy w całości z naszej kieszeni.
Mosty protetyczne
Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy protezą a implantami są mosty protetyczne. Jest to rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili część zębów. Podobnie jak implanty są mocowane na stałe i przytwierdzone do zębów, które pozostały. Nie wymagają wielu wizyt, ani ingerencji w kości. Są tańsze niż implanty i nie wymagają zdejmowania – z tego względu są najbardziej optymalne pod względem wygody i ceny. Minusem w ich przypadku jest konieczność nieodwracalnego oszlifowania części zębów, w celu trwałego zamocowania mostu.
Implanty zębowe
Implanty zębowe są rozwiązaniem najbardziej optymalnym w przypadku utraty zębów. Ich jedyną wadą jest cena, ponieważ uzupełnienie wszystkich zębów może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych – mówi stomatolog – Posiadają jednak wiele zalet, których nie posiadają protezy. Są całkowicie nieruchome, nie wymagają wyciągania, mocowane są na stałe i traktuje się je tak, jak normalne zęby. Są zazwyczaj nie do odróżnienia od prawdziwych zębów i nie powodują zaników kości – dodaje.
Wszczepienie implantów wymaga jednak znieczulenia miejscowego, a czas oczekiwania na uzupełnienie jest dłuższy i może być bolesny. W przypadku protezy, po zdjęciu odcisku otrzymujemy po czasie gotową protezę, którą możemy zacząć nosić. Implanty wymagają nieraz kilku wizyt u stomatologa, a w przypadku znacznych ubytków kości wszczepienie implantów musi być poprzedzone uzupełnieniem ubytków kostnych. Jednak efekt końcowy wynagradza czas oczekiwania i ból – implanty wyglądają zupełnie jak prawdziwe zęby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana